Sağlıklı Yaşam

Zona Hastalığı Nedir ve Belirtileri

Halk arasında gece yanığı olarak da adlandırılan Zona Hastalığı ciltte lekelenmelere ve ciddi ağrı yakınmalarına neden olan bir sağlık sorunudur. Cilt yüzeyinde kırmızı kabarcıklar ve lekelerle kendini gösteren Zona virüs kaynaklı bir hastalıktır. Bu hastalık ülkemizde daha çok gece yanığı olarak bilinir. Vücudun her bölgesinde görülebilen rahatsızlık, sıklıkla baş ve gövde kısmında görülür. Zona hastalığının ortaya çıkacağı bölgede ağrılı batma hissi, yanma ve kaşıntı ile kendisini gösterir.

 

Zona Hastalığının Belirtileri
-Sinirler üzerinde ağrı
-Yanma hissi
-Deride batma hissi
-İçi su dolu yaralar
-Deri yüzeyinde kızarıklık
-Kırmızı kabarcıklar ve lekeler

 

Zona Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

Zona hastalığının birçok nedeni olabilir ve bu nedenler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ancak bağışıklık sistemindeki zayıflık hastalığın en önemli nedenidir. Zona hastalığı sıklıkla bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde meydana gelir. Kadınlarda hamileliğin son aylarında zona hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlü tutacak vitamin ve mineral desteği doktor kontrolünde alınmalıdır.

-Ateşli hastalıklar
-Bedensel yorgunluk
-Travma
-Ameliyat
-Güneş yanığı
-Stres ve sıkıntı
-Bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar
-Bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar(HIV, lösemi, lenfoma)

 

Zona Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hastalığın tanısı konduktan sonra hızlıca tedavi sürecine geçilmelidir. Tedavisi uzun sürece yayılan bir rahatsızlık olan Zona tedavi başladıktan üç hafta sonra bile hastalıkla iligili şikayetler devam edebilir. Tedavinin ilk üç günlük kısmı direkt olarak virüs tedavisidir ve çok önemlidir. Tedavi Sürecine doktor kontrolünde vakit kaybetmeden başlanmalı ve doktorunuzun tedavi yöntemi ile uygun şekilde davranmak gerekmektedir.

 

Zona hastalığı bulaşıcı mıdır?
Zona Hastalığı genetik olarak aktarılabilen, yatkınlık taşıyan kişilerde ise bulaşıcı olabilen bir hastalıktır. Henüz su toplama aşamasında iken zona virüsünün bulaştığı alana dokunan ve suçiçeği geçirmeyen kişilere suçiçeği hastalığı meydana gelebilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan bireylere buhastalığın bulaşma riski her zaman

Leave a Comment