Sağlıklı Yaşam

Zayıflamak İçin 12 Altın Kural

Zayıflamak için diyet tek başına her zaman yeterli değildir. Çünkü doğru beslenmek her zaman sağlık için çok önemlidir. Beslenme, sadece sağlıklı kalmak için değil, dengeli bir beden ve ruh haline sahip olmak için oldukça gereklidir.

Doğru hedefler
Aşılması zaman alacak büyük hedefler yerine, küçük ve gerçekçi hedefler kişiyi başarıya götürür. Aşılması zor olanlar ise hayal kırıklıkları yaratarak, kısır döngü oluşturur. Küçük hedeflerle, büyük hedefe adım adım ulaşın.

Doğru beslenme
Sizin yaşam tarzınıza en uygun beslenme programını yapabilmek için, beslenme uzmanınıza bir gün hafta içi, bir gün de hafta sonu olmak üzere gün içinde neler tükettiğinizi, saatleri ve miktarları ile birlikte tüm samimiyetinizle anlatmanız gerekmektedir. Yaşam tarzınızla, beslenme programınıza olan sadakatinizi arttırın.

Hayal etmek
Öncellikle olması gereken ağırlık belirlenmelidir. Kendinizi bu ağılıkta hayal edip, olmak istediğiniz yerde, örneğin, toplantı salonunda, yolda, tatilde giymek istediğiniz kıyafetle hayal edin.

Kendinize zaman verin
Ulaşmak istediğiniz ağırlığa ne kadar zamanda erişeceğinizi belirleyin. Hızlı verilen kilolar, vücuttan kas ve su kaybına neden olacaktır. Sabırlı davranarak, daha uzun vadede daha kalıcı kilo kaybetmek hedeflenmelidir. Vücudunuzdaki fazla yağ kütlesinin yaklaşık 4 kg azalması, bir beden incelmenize sebep olacaktır. Kendinize zaman konusunda güvenin ve acele etmeyin.

Planlayın
Haftalık beslenme programınızı seyahatlerinize ve toplantılarınıza göre önceden planlayın. Böylece ‘ben orada ne yapacağım’ düşüncesinden kurtulun.

Tabağınızı lezzetlendirin
Yediğiniz yemeklerin lezzetli olması sizi tatmin edecektir. ‘Tatsız tuzsuz yemekler yiyorum, kahretsin bu nasıl diyet’ psikolojisinden sizi çıkaracaktır. Yemeklerinize, herhangi bir alerjiniz ya da mide şikayetiniz yoksa, çeşitli baharatlar, çeşni vericiler ekleyin. (dereotlu, naneli yoğurt, karanfilli çay, kekikli et gibi…)

Yaşam Kalitesi
Ağırlık kaybetmek kendinizi daha iyi hissettirecektir. Kaybettiğiniz ağırlıkla hafifleyecek, daha aktif ve canlı olacaksınız. 10 kg fazlası olan bir bireyin hergün 10 kg portakal taşıması onunla, merdiven inip çıkması, yol yürümesi, kolay mıdır? Cevabınız hayır ise bırakalım 10 kg’ları bir yere, iyi ve aktif yaşayalım .

Değişiklikler yapın
Sürekli yaptığınız diyetler yerine, size özel beslenme programınız için bir beslenme uzmanından yardım alın, tek tip beslenmek yerine, tüm besin gruplarını içeren yeterli ve dengeli beslenme programınızı uygulayın. Herkesin beslenme düzeni ve alışkanlıkları farklı olduğundan, beslenme programı da kendine özel olmalıdır.

Duygusal açlık için çözümler arayın
Duygusal olarak kendinizi iyi ya da kötü hissettiğiniz durumlarda, yemeğe yönelmek yerine değişik uğraşlar ve bu durumların, sizi kararınızdan vazgeçirmesine izin vermeyin. Sizi sosyalleştirecek ve meşgul edecek alışkanlıklar edinin.

Çevrenizdekilerle bu planları paylaşın
Zamanınızı sevdiğiniz bir arkadaşınızla, eşinizle ya da ebeveynlerinizle paylaşın. Beraber gittiğiniz bir akşam yemeğinde porsiyonlarınızı bölüşün. Böylece hem sosyalleşmiş, hem de programınızdaki miktarları aşmamış olursunuz. Sabah yürüyüşlerinize beraber çıkarak ya da spor salonuna beraber giderek, hem onları da sağlıklı yaşama teşvik edin, hem de fiziksel aktivite yapmak size işkence olmaktan çıksın.

Eğlenceli aktiviteler
Zayıflamanıza yardımcı olacak aktivitelere katılmak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Çeşitli dans kurslarına katılın, açık havada doğayla içiçe yürüyüşler yapın veya bisiklete binin.

Davranış değişikliği
Tüm bu uygulamaların sonunda, beslenme alışkanlıklarınızdaki değişiklikleri yaşam tarzi haline getirerek, davranış değişikliğine gitmelisiniz. Uygun beslenme programı ve egzersizin davranış değişikliği tedavisi ile birlikte kullanıldığı kombine uygulamalar hem ağırlık kaybını sağlamada hem de kaybedilen ağırlığın korunmasında büyük başarı sağlamaktadır.

Leave a Comment