Pratik Bilgiler

Yıldız Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz ortalarında başlayıp sonbahar mevsiminin ortalarına kadar açan yıldız biçimli bileşik çiçeklerinde, uygun topraklarda bakımının yapıldığı müddetçe oldukça verimli ve evlere uğur getiren bir bitki olarak yetiştirilebilmektedir. Mayıs ayında açmaya başlayan saman rengi küçük çiçeklerden meydana gelen yoğun çiçek salkımları, bitkinin tepesinde yaz bitene kadar görselliğini korumaktadır. Şık görüntüsüyle evlerde dekoratif bir bitki olarak kullanabilir.

 

YILDIZ ÇİÇEĞİNİN BAKIMI

– Yaz boyunca günde en az 6 saat güneşe ihtiyacı duyan yıldız çiçeğini, güneşi direkt almayan bir konuma gelecek şekilde dikiniz. Bahçeniz yeterince güneş almıyorsa yıldız çiçeğini yetiştirmekten kaçınınız. Fidanları 20cm derine gömdükten sonra bol su ile sulayınız. Yumruları dikmeden önce açtığınız çukurun toprağını sığır gübresi veya mix gübre ile karıştırınız.

– Yıldız çiçekleriniz küçük cinsten değilse gelişmeden önce hemen yanlarına sağlam bir çubuk dikiniz. Dalların kırılmaması için büyüdüklerinde çubuğa bağlayınız.

– İlk sulamadan sonra ikinci sulama için toprak kuruyana kadar bekleyiniz. Haftada bir bol sulamadan sonra toprağın kurumasını bekleyiniz kuruduktan sonra 15 cm miktarında su ilave ediniz. Çok sıcak günlerde duruma göre daha sulamayı artırabilirsiniz.

– Çiçekleri sabah erken saatlerde keserek koparınız. Dinlendirilmiş su kullanmaya özen gösteriniz. Klorsuz olduğu için çiçeğe bir zararı olmayacaktır. Vazoda bir hafta dayanacaktır; ancak suyunu her gün değiştirmeye özen gösteriniz.

Leave a Comment