Pratik Bilgiler

Yılbaşı Çiçeği Kokina Nedir?

Kırmızı ve yeşil rengi ile yılbaşı konseptlerine uyum sağlayan çiçeklerdendir. Yılbaşının yaklaşması ile heryerde satıldığını görebilirsiniz. Ormanlarda da yetiştiğini görebilirsiniz doğal bir bitkidir.
Bu çiçeğin ve renklerinin mutluluk ve şans getirdiğine inanılmaktadır. Kokina isminin yanı sıra yılbaşı çiçeği olarak da anılmaktadır.

Kokina aslında idrar söktürücü ve taş düşürme konusunda önemli bir bitkidir bu şekilde tüketmek isteyenler aktardan alarak çay olarak tüketebilirsiniz.
Kokina aslında tek bir çiçek değildir. Küçük çalılar halinde yetişmektedir. Kendine uygun bir iklim bulduğunda boyu hemen hemen 1 metreye yakın hale gelir. Pek çok isimle de bilinir. Devedikeni, tavşanmemesi, çıtırotu, temren ve tavşantopuğu adıyla bilinen bu çiçekler, insanlar tarafından toplanır ve demet haline getirilir. Demet şeklinde satıldığı haline “kokina” denilmektedir.

Yılbaşı Çiçeğinin Efsanesi
Kokinaların şans ve mutluluk getireceğine inanılır. Başka bir efsaneye göre; yeni yılda aldığınız kokinalarınız bir sonraki yılbaşına kadar rengi bozulmadan evinizde aynı şekilde duruyorsa, bu yeni bir ev alacağınız anlamına geliyor.

Leave a Comment