Şifalı Bitkiler

Yenidünyanın Faydaları ve Etkileri

Yenidünya, vücutta meydana gelen zararlı toksinlerin giderilmesi için faydalı bir meyvedir. Kolon kanserinin önlenmesinde oldukça etkilidir. İçerdiği lifler ile antioksidan maddedir.

Dejeneratif hastalıklar, şişlik gibi durumlarda etkili olan yenidünya meyvesi aynı zamanda kanserden de korumaktadır.

Yenidünyanın Kan Dolaşımına Faydaları
İçerdiği yüksek demir düzeyi ile kırmızı kan hücresi oluşumuna yararı vardır. Böylece dolaşımı artırma, vücuttaki oksijenli kırmızı kan hücrelerinin dolaşımı ve tazelenmesinde etkin rolü vardır. Verdiği enerji ile vücuttaki organların daha stabil çalışmasını sağlar.

Böbrek Hastalıkları İçin Yenidünyanın Faydaları
İçerdiği yüksek miktardaki ürik asit ile böbrek taşı oluşumuna engel olur. Taş düşürmeye faydalı olduğu bilinmektedir. Böbrek yetmezliği hastaları için tavsiye edilir. İdrar üretimini artırarak düşük protein ve yüksek mineral içeriği ile ürik parçacıkların vücuttan atılmasını sağlar.

Kanser Riskini Düşürür
Yenidünya, içeriğindeki sayısız antioksidan ile insan sağlığı için çok yararlıdır. Tahrip olan hücreleri onardığından sağlıklı hücrelerin oluşumuna zemin hazırlar. Yenidünya çayı ile akciğer ve ağız kanserlerinin oluşumu büyük oranda engellenebilmektedir.

Diyabeti Önler
Yenidünya çayı, sık tüketildiğinde kan şekerini dengeler. Diyabet tedavisinde önerilir. Glikoz ve insülin seviyelerini dengelemekte etkin yardımı vardır. Aycıca şeker hastaları için rahatlıkla içilebilir bir çaydır.

Kan Basıncını Kontrol Eder
Yenidünya, vücuttaki damar genişletici özelliği ile bilinmektedir. Kan damarları ve arterlerdeki baskıyı azaltarak kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Beyin kılcal damarlarındaki akışa da yararı olduğundan beyni güçlendirici etkisi vardır.

Yenidünyanın Solunum Sistemi İçin Yenidünyanın Faydaları
Soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarında tedavi amacıyla kullanılabilir. Balgam söktürücü özelliği vardır. Öksürük ile gelen balgam rahatsızlığında yenidünya çayı kullanılabilir. Gargara yöntemi ile de tedavi mümkündür.

Yenidünya Zayıflatır
İçeriğindeki düşük miktarda kalori ile diyet yapanların tercihleri arasına girmelidir. İçerdiği lifler ile diyetisyenlerin önerdiği bir meyve olan yenidünya, metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Sağlıklı şekilde kilo vermek için yardımcı yegane meyvelerdendir.

Kemikleri Kuvvetlendirir
Menopoz ve yaşlılık süreçlerinde kaybedilen minerallerle kemikler zayıflar. Yenidünya ise içerdiği vitaminler, besin maddeleri ve zengin kimyasal bileşeni ile vücudun birçok bölgesindeki kemik erimesini önler.

Yenidünyanın Sindirime Faydaları
Yenidünya, özellikle diyetisyenlerin önerdiği bir meyvedir. Sindirim sistemini rahatlattığı ve metabolizmayı hızlandırdığı için çok faydalıdır.

Bağırsak hareket ve işlevlerini düzenler ve teşvik eder.

İshal, kabızlık, kramp ve mide rahatsızlıkları gibi durumlarda iyileştirici etkiye sahiptir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Leave a Comment