Anne Çocuk

Yenidoğan Banyosu İçin Pratik Bilgiler

Tüm annelerin bebeklerini ilk yıkama zamanı geldiğinde panik ve endişe başlar. Bebeğinizi eve geçtiğinizde 24 ile 48 saat içinde ilk banyosunu yaptırabilirsiniz. Banyodan sonra en çok dikkat etmeniz gerek detay göbek bağının iyi bir şekilde dezenfekte edilmesi ve kurutulmasıdır.
Banyo yaptırmaya başladığınızda mevsim ne olursa olsun uzun süre oyalanmadan hemen yıkayıp kurutmalısınız. Bebeklerin ilk iki ay ter bezleri çalışmadığı için uzun süre temizleyeceğiniz bir kir oluşmayacaktır.

Banyo yaparken nelere ihtiyacımız olacaktır:
Yenidoğan banyo küveti
Yenidoğan bebeğin cildine uygun bebek şampuanı ve sabunu
Yenidoğan banyo havlusu
Yenidoğan banyo lifi
Steril Pamuk Toplar (göz temizliği için kullanabilirsiniz)
Temiz bez ve giysi

Banyo için Pratik Bilgiler
Küveti evin içinde esintinin olmadığı ve rahat hareket edebileceğin genişlikte bir yere yerleştir. Banyo için ihtiyacın olan malzemeleri yanımıza hazırlamalıyız.

Küvetin içine su ekleyip suyun sıcaklığını ayarladıktan sonra bebeğinin kıyafetlerini çıkartmalısın. Böylece suyu hazırlamak için geçirdiğin zaman boyunca bebeğinin üşümesini engellemiş olursun.

Bebeğini boynunun altından destekleyecek şekilde kol altından tut. Önce ayak ve bacaklarını, sonra da vücudunu suya sokarak yıkamaya başla. Bu sırada onunla yumuşak bir ses tonu ile konuşman ve gözlerinin içine bakarak banyosunu yaptırman bebeğinin daha iyi hissetmesini sağlar.

Serbest kalan diğer elinle, sıcak suyla nemlendirilmiş steril pamuk top yardımıyla bebeğinin gözlerini temizleyebilirsin. Bu işlemi yaparken her iki göz için ayrı pamuk kullan. Ardından yüzünü, kulaklarını ve boynunu temizlemeyin.

Ayrıca kulağına su kaçmasından endişelenmeyin. Bebeğinin kulağına giren su, kulağın içinde yer alan tümseğin yenidoğanda henüz oluşmamış olması sebebiyle içeride kalmayıp kolayca dışarı çıkacaktır.

Ön kısımlarını temizledikten sonra sıra sırtına ve poposuna geldi. Arkasını döndürerek bebeğini yıkamaya devam edin. Bebeğinin parmak aralarını, bez bölgesindeki kıvrımları yıkamayı da unutmayın. Bebeğin kızsa genital dudakların arasını nazik hareketlerle, erkekse testislerini kaldırıp altını iyice temizlemelisin.

Yıkamayı tamamladıktan sonra bebeğini havluya sar, tahriş olmasını önlemek için küçük dokunuşlarla kurula ve giydir. Nemli kalan bölgelerde kolayca mantar oluşabileceği için güzelce kurulamalısınız.

Leave a Comment