Şifalı Bitkiler

Yasemin Çayının Faydalarını Biliyor Musunuz?

Yasemin çayı, kendine özgü aroma ve tadı ile birlikte, stresi ve kalp krizi riskini azaltmaya ve sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olan birçok önemli faydası olan çok lezzetli bir çaydır.

Kilo Kaybına Yardım Eder
Herkes, kilolarını kolayca ve çabucak azaltmanın sırrını arıyor. Yasemin çayı, kilo kaybına yardımcı olması nedeniyle, herhangi bir diyet için iyi bir ek içecek olabilir. Yasemin çayının antioksidan özellikleri metabolizmanızı artırmaya yardımcı olur. Metabolik etkinlikteki bu artış, egzersizinizi etkili hale getirir ve vücudunuza besleyici öğeleri daha çabuk işlemek için yardımcı olur. Daha hızlı veya daha etkili metabolizma; kilo vermeye yardımcı olur, ancak tek başına bir çözüm değildir, tamamlayıcı bir unsur olan diğer kilo verme tekniklerine ek olarak kullanılmalıdır.

Antioksidan Özellikleri Var
Yasemin çayının, belki de en çok övülen özelliği; narin ve lezzetli tadındaki antioksidanların yüksek seviyede olmasıdır. Yasemin çayında bulunan en önemli antioksidanlar kateşinlerdir. Antioksidanlar vücutta, hastalıklara neden olan ve bağışıklık sistemini tehlikeye atabilecek zararlı maddeleri veya serbest radikalleri tespit etmek ve yok etmek için çalışırlar. Yukarıda belirtildiği gibi kateşin, bazı ciddi hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynar.

Kalp Sağlığını Koruyor
Yasemin çayındaki kateşin; LDL kolesterole bağlı oksidasyonun önlenmesinde anahtar bir faktördür. Bu durum, kan damarlarındaki “kötü” kolesterolün oksitlenerek iltihaplanmasına neden olur. Damarların ve arterlerin bu şekilde iltihabı kalp krizi veya felce neden olabilir. Yasemin çayında bulunan kateşinler; bu oksitleyici işlemi engellediğinden, kan basıncı ve kolesterol seviyeleri azalır ve kalp hastalıkları gibi uzun vadeli tehditler önlenebilir.

Kanseri Önlüyor
Kanser, dünyadaki en yaygın sağlık sorunlarından biridir; bu nedenle kanseri önlemeye yardımcı olabilecek her besin çok popülerdir. Yeşil-Yasemin çayının meme kanseri, akciğer kanseri ve diğer birçok hastalık riskini azalttığı araştırmalarda gösterilmiştir. Bunun yanı sıra, yeşil çay öğeleri aynı zamanda kanserli tümörler ve hücrelerde bulunan tehlikeli enzimlerin aşırı ekspresyonunu inhibe eder.

Diyabeti Kontrol Ediyor
Şeker hastalığına karşı mücadelede yasemin çayı, değerli bir araç olduğunu gösterdi. Glukoz metabolize etme kabiliyeti, diyabetik koşullara neden olan temel mekanizmadır. Yasemin / yeşil çayı içmek diyabetin bazı serum proteinleri üzerindeki olumsuz etkilerini tersine çevirerek diyabetli olanlar için bir regülatör olarak çalışabilir ve rejiminin düzenli bir parçası olarak tüketenlerin diyabet riskini tersine çevirebilir.

Stresi Azaltır
Koku sistemi çoğunlukla göz ardı ettiğimiz bir şeydir, ancak çok güçlü bir anlam ifade edebilir ve çalışmalar yasemin kokusunun bazı konularda çok yararlı olabileceğini göstermiştir. Yasemin kokusuna maruz kalan deneklerin bedenleri doğal olarak rahatlar veya ruh halinde iyileşme görülür. Bununla birlikte; bazı araştırmalar, yasemin kokusundan hoşlanmayan kişilerin yüksek yoğunluklarda bu kokuya maruz kalması durumunda endişe duyabileceğini göstermiştir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Birçok kanser türü ve kanserojen hastalıklar, immünsupresif bir etkiye sahip olabilir, bu; vücudun genel bağışıklık sisteminin tehlikeye girdiği ve vücudun kanser tedavisini zorlaştıran patojenlere karşı savunmasız hale geldiği anlamına gelir. Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı bağışıklık sisteminin korunmasına yardım eder. Bağışıklık sistemi, hastalıkların her çeşidine karşı ilk savunma hattıdır, bu yüzden onu güçlendirmek sayısız yarar sağlayabilir.

Leave a Comment