Sağlıklı Yaşam

Yakın Görme Bozukluğu Ne Zaman Başlar?

Yakın Görme bozukluğu genel 40 yaş sonrasında başlamaktadır bunun yanı sıra uzun süre bilgisayar ekranına bakmak zorunda kalan gençlerde olabilmektedir. Miyopi, Hipermetropi, Astigmatizm ve Presbiyopi olarak çeşitleri vardır. Genelde 40 yaş üstünde olabileceği gibi çocuklarda ve ergenlerde de görülebilmektedir.

Yakın görme bozukluğu 60 yaş a kadar ilerleyebilmektedir. Rutin olarak doktor kontrolünüzü yaptırmanız gerekmektedir.

Göz bozukluğu olmayan insanlar 40 yaşından sonra yavaş yavaş özellikle küçük yazıları okumada zorluk çekmeye başlarlar ve gözlük gereksinimi ortaya çıkar. Her insan aynı yaşta, aynı derecede yaşlanmadığından kişiden kişiye farklılık ortaya çıkar.

Hipermetrop olan kişiler daha erken yaşta okuma gözlüğüne ihtiyaç duyarlar. Miyop olanlarsa uzak için gözlük kullanırlar ve zaten yakını gördükleri için presbiyopi yaşına geldiklerinde gözlüklerini çıkarıp okurlar ancak onlarda presbiyopi olmadığı anlamına gelmez.

Bazı insanların göz numaraları doğuştan farklıdır. Bir gözleri “sıfır” diğer gözleri ise değişik derecelerde miyoptur. Buna doğuştan monovizyon adı verilir. Bir gözleri uzağı diğeriyse yakını daha iyi görür. Doğuştan bu durumda olduklarından her yaşta hiç gözlük kullanmadan hem yakını hem de uzağı görürler ve hiç rahatsızlık hissetmezler.

 

Göz Sağlığı İçin Bazı Tüyolar:

Parlak ışık gözleri rahatsız eder, ama tahrip etmez. Mutlaka güneş gözlüğü gerekli değildir!
Gözlerin fazla kullanılmaları onları yorar.
Kuvvetli, zayıf veya yanlış gözlükler gözleri yorar.
Kontakt lensler ve gözlükler, göz bozukluğunu takıldıkları müddetçe tashih ederler, ama hiçbir zaman kırılma kusurlarını tümüyle yok etmezler. Normal insanlarda gözyaşı gözleri yeterince temizler, mutlaka ıslatıcı göz damlası gerekmez.
Sağlam gözler 35 yaşına kadar senelik muayene gerektirmez.
Bebeklerin gözlerinin devamlı sulanması konjenital glokom (doğuştan göz tansiyonu) veya gözyaşı yolunun tıkalı olmasındandır.
Göze kaçan kimyasal maddeler hiç bekletilmeden su ile yıkanarak uzaklaştırılmalıdır.

Leave a Comment