Pratik Bilgiler

Yağmurda Motosiklet Kullanmanın Püf Noktaları

Bazı sürücüler yağmurda motor sürmeyi sevip eğlenirken, bazıları ise kaygı duyup nefret edebilirler. Yağışlı günlerde motora binmek ilginç bir deneyim ya da kaygan bir zeminde korkutucu bir gezi olabilir. Yağmurda sürmenin en iyi yanı her tür sürüş için iyi bir pratik yöntemi olması ve sürüş sırasında sakin ve akıcı olma zorunluluğudur.

Siz de hava kapattığında kaskınızı rafa kaldırıp asanlardansanız, ıslak havada sürüşle ilgili tavsiyelerimize göz atmanızı öneririz. Kıyafetlerinizde yapacağınız ufak tefek değişiklikler ve sürüş tekniğinizde ki birkaç küçük ayarlamayla yağmurda kullanmak belki de düşündüğünüzden daha kolay ve eğlenceli olacaktır.

 

Dibi gözükmeyen su birikintilerine güvenmeyin.
Eğlenceli gözüken küçük göletlere benzeyen sıçratılabilir su birikintileri, diplerinde ayak büyüklüğünde çukurlar ve benzeri tehlikeler barındırıyor olabilir. Eğer bunların üzerinden geçmek zorunda kaldıysanız gazınızı sabit tutup, motorunuzu dik tutup frenlere dokunmadan geçmeye çalışın.

 

Parlak düz zeminlerden uzak durun.

Kuru günlerde hafif kaygan gibi gözüken zeminler, yağmurlu günlerde çok tehlikeli bir şekilde kayganlaşırlar. Yol çizgileri, kanalizasyon kapakları, metal plakalar ve asfalttaki yılan şeklindeki zift izlerinden uzak durmaya çalışın. Eğer bunlardan biri ile karşılaşır ve üzerinden geçmek zorunda kalırsanız sert frenleme, ani hızlanma veya ani yönlendirmeler yapmadan üzerinden sakince geçiniz.

 

Sakin Kalın.
Sakin olun ve ani hareketler yapmayın. Sert, ani hızlanmalar, frenlemeler veya yönlendirmeler limitli tutuşunuzu yiyip bitirir. Bütün hareketlerinizi akıcı ve nazikçe yapın. Eğer sert fren yapmanız gerekiyorsa bunu kademeli bir şekilde yapın: ön lastiğe yük bindirmek ve süspansiyonu sıkıştırmak için fren manetini başlangıçta yavaşça sıkın. Sonra yeterince yavaşladığınıza kanaat getirene kadar kademeli bir şekilde sıkma şiddetini artırın.

 

Her seferinde tek bir şey yapın.
Normal şartlarda birçok işi aynı anda yapabiliyor olabilirsiniz mesela hızlanma, vites değiştirme veya dönüşlerde fren kullanmak (her ne kadar önerilmese de bu tekniği kullananlar vardır). Yağmurda bu hareketleri tek tek yapmaya çalışın mesela viraja gelmeden önce yavaşlamanızı bitirmeye çalışın. Bunlar sizin lastiklerinizden istediğiniz tutuş ihtiyacını azaltacaktır.

 

Gevşeyin.
Gidonu ölümcül bir şekilde kavrayıp sıkmak üç kötü şeye sebep olur: a)Sizin daha çabuk yorulmanıza sebep olur, b)en ufak hareketinizin etkisini büyütür, süspansiyonlarınızın olması gerektiği gibi çalışmasını engeller. Unutmayın motosikletiniz küçük tümsek ve çukurları yönetebilmek üzere tasarlanmıştır, yani işini yapmasına izin verin.

 

Kendinize zaman ve mesafe ayırın.
Acele etmeyin. Hızınızı düşürün ve önünüzdeki araçla daha fazla mesafe bırakın. Yağmurda fren mesafeleri daha uzundur ve tutuşa ihtiyacınız olduğunda kuru yollarda olduğu kadar tutuşa güvenmemelisiniz, ayrıca az önce yukarıda bahsettiğimiz tuzaklarla karşılaşmamak için de yolun daha ilerisini tarayın ve ona göre çizginizi çizin.

 

Kuru bir çizgi bulun.
Mümkün olduğunda önünüzdeki araçların lastik izlerinden gitmeye çalışın. Araba lastikleri bir saban gibi çalışır ve kısa bir süre için geçtiği yerdeki suyu kenarlara atar. Bu kuru patikadan mümkün olduğu kadar faydalanmaya çalışın.

 

Su geçirmez kıyafetler yeterli değildir.
Su geçirmez kıyafetler çok iyi olmalarına rağmen görünürlüğü daha yüksek su geçirmez kıyafetler daha da iyidir. Unutmayın, yağmur zaten bizi görmeyen arabaların bizi görmesini daha da zorlaştırır. Eğer bütün yağmur kıyafetleriniz koyu renk ise yüksek görünürlüklü bir yelek veya diğer reflektif aksesuarlara yatırım yapmayı düşünün.

 

Turuncu vizörleri deneyin.
Aslında sarı ve turuncu renkteki vizörler görüşün düşük olduğu ortamlarda kontrastı artırarak daha iyi bir görüş sağlarlar. Bir Pinlock veya buğu önleyici cam size artı bir avantaj sağlar. Hatta Rapi’deki bazı sürücüler su kaydırıcı spreyler uygularlar ki yağmur damlaları hızlıca vizörden aşağı kaysın.

 

Eldivenleri ustalıkla kullanın.
Eldivenleriniz ıslandığında eğer gerçekten gerekmiyorsa eldivenlerinizi çıkarmayın. Eldivenler çıkarıldıktan sonra çok hızlı soğurlar. Ayrıca yanınızda mutlaka ellerinizi kurulamak için bir havlu bulundurun. Çünkü ıslak eller ile eldiven giymek hiç kolay değildir.

 

Ara sıra ayağa kalkın.
Ağır yağışlarda çoğunlukla kucağınızda bir havuz oluşur ve eğer çok uzun süre buradaki su dökülmezse en kaliteli markaların kıyafetlerinin bile fermuarını geçip sizi ıslatabilir. Bunu engellemek için ara sıra pegler üzerinde ayağa kalkıp kucağınızdaki suyu boşaltmak iyi bir fikir olabilir.

 

Isıtmalı kıyafetleri kullanmayı düşünün.
Her ne kadar fiyatları yüksek gelse de ısıtmalı kıyafetler sizi hipotermiden ve ıslanıp üşümekten koruyabilecek özel ekipmanlardır. Eğer uzun süre soğuk ve yağışlı havalarda sürecekseniz bu ürünlere yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Leave a Comment