Saç Bakımı

Yağlı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Yağlı saçlara sahip olan kişiler her gün saçını yıkayabilir. Saçı yıkarken dip kısmı iyice ovulmalıdır. Erkeklerin saçı kadınlara göre daha yağlıdır. Ergenlikteki gençlerin saçları daha hızlı yağlanır. Sık terliyor iseniz  saçlarınızın yağlanması daha hızlı olur.

Dönemsel bir hormon değişikliği, hamilelik, ergenlik çağı gibi bir dönemde değilseniz zaten saçlarınız hep yağlıysa hayatınız boyunca saçlarınız hep yağlı olacak demektir yani bunun kesin, kökten bir çözümü maalesef yok ama yağlı görünümü azaltmak ve geciktirmek mümkün.

Öncelikle doğru şampuanı kullanmalısınız. Saçınızı iyi şekilde yıkamalasınız.
Saçınızı yıkarken durulama suyunda saçınıza biraz sirke dökebilirsiniz.
Saç kurutma makinası yerine havlu ile nemini almalısınız.

Yoğurt ve yumurta maskesi

50 gr yağsız yoğurt içine 1 yumurtayı iyice karıştırın. Yıkanmış temiz saçlarınız nemli haldeyken saç diplerine uygulayın.30 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Yağlı saçlar için bitkisel şampuan ile durulayın.

 

Bal ve yumurta sarısı maskesi

2 çay kaşığı bal içerisine 1 yumurtanın sarısını köpürene kadar iyice karıştırın. Eğer saçlarınız uzun ise 2 yumurta sarısı kullanabilirsiniz. Saç diplerinize parmak uçlarınız ile masaj yaparak uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile iyice durulayın.

Leave a Comment