Doğal Tedaviler

Yağ Yakımını Hızlandıran Meyveler!

Her mevsim pek çok kişi formunu korumak için çeşitli zayıflama yöntemlerine başvuruyor. Kalori yakan besinler tercih edilerek zayıflamaya çalışılıyor. Ancak içeriğinde şeker olması sebebiyle diyet listelerinin kötü temsilcisi meyveler bir yandan da yağ yakımını kolaylaştırıyor. Vitamin alırken kilo vermenize yardımcı bu meyveleri tüketirken dikkat edin.

Avokado: Metabolizmayı hızlandıran avokado; aynı zamanda erkeklerde ve kadınlarda kilo kaybından sorumlu testosteron hormonunu artırıyor.

Armut: Armut, yüksek lif oranı ile kan şekerini düzenliyor, tokluk hissini artırıyor. Ara öğünlerde tüketilmesi öneriliyor.

Yaban mersini: Yaban mersininin içinde yüksek miktarda antioksidan bulunuyor. Kilo artışına neden olan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor.

Elma: İçerdiği yüksek lif sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlayan elma, metabolizmayı da hızlandırıyor.

Hindistan cevizi: Açlık hissinin kaybolmasına yardım eden hindistan cevizi, midede uzun süre kalarak tokluğun daha uzun sürmesini sağlıyor. Karaciğer metabolizma hızını ise yüzde 30 artırıyor.

Nar: Tam bir antioksidan hazinesi olan nar, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak iştahı azaltıyor.

Greyfurt: Oldukça az kaloriye sahip olan greyfurt, yüksek oranda su içerdiğinden dolayı doygunluk hissi veriyor.

Portakal: İçerdiği posa miktarı sayesinde uzun süre tok tutan portakal, acıkmaya engel olmasının yanı sıra vücudun sıvı dengesini de koruyor. Ancak portakaldaki şekere dikkat!

Domates: Yüksek oranda C vitamini ve likopen (anti-kanser) içeren domates, vücudun yağ yakma işlemini hızlandıran karnitin isimli amino asit üretimini uyararak kilo vermeye yardımcı oluyor.

Kavun: Kilo kaybında oldukça önemli bir meyve olan kavunun 200 gramında 60 kalori bulunuyor. Yüksek posa içeriği ile kan şekerinin düşmesini önleyen kavun, uzun süre tok kalmayı sağlıyor.

Muz: İçerdiği çözünür posadan dolayı yeme isteğini ciddi düzeyde azaltan muz, bağışıklık sisteminin güçlendiriyor ve tokluğu artırıyor. Kilo vermeye yardımcı olması için özellikle kahvaltıda tüketilmesi öneriliyor.

Limon: Yağ birikimini önlemeye ve yağların atımını hızlandırmaya yarayan limonun her sabah 1 bardak su ile tüketilmesi kilo vermeye yardımcı oluyor.

Şeftali: Antioksidan açısından iyi bir kaynak olan şeftali, bağırsakların çalışmasını hızlandırarak kilo vermeye destek oluyor.

Kuru meyve: Diyette yaş meyvelerle birlikte kuru meyvelerin de tüketilmesi yağ yakımını artırmada daha etkili olarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kolesterolü düşüren kuru meyveler, sindirim sisteminin düzenlenmesine de katkı sağlıyor.

Leave a Comment