Anne Çocuk

WISC Testi Nedir ve Hangi Çocuklar İçindir?

WISC testi 6 ila 16 yaş arasındaki herhangi bir çocuğa uygulanabilir olsa da, özellikle yüksek kapasiteleri, öğrenme bozukluklarını veya zihinsel engelleri tespit etmek için uygundur.

Çocuklar İçin Wechsler Zeka Ölçeği veya WISC testi, 16 yaşın altındaki çocuklarda, IQ değerlendirmek için bir araçtır. Testin ilk hali 1949’da yayımlandığından beri uzmanlar bunu geliştirdi ve güncelledi.

WISC Testi Tam Olarak Nedir?
WISC testi, bir çocuğun okul yıllarında öğrenme sürecini değerlendirmeyi amaçlar. Çocuklar İçin Wechsler Zeka Ölçeği, 6-16 yaş arasındaki çocuklara ve gençlere uygulanan bir zeka testidir. Bu nedenle, temel olarak ilk ve orta eğitim seviyelerini kapsar.

İlk kez 1949’da yayımlandığında, test, Wechsler-Bellevue Zeka Ölçeğinin bir versiyonuydu. Bununla birlikte, birkaç versiyondan, güncellemeden ve iyileştirmeden sonra, bu test çocuk zekasını ölçmek için en iyi araçlardan biri haline gelmiştir. Psikologlar ve eğitim uzmanları tarafından okullarda ve tüm dünyadaki uzman merkezlerde sıklıkla uygulanmaktadır. En son versiyonu 2014’te yayımlanan WISC-V’dir.

Neyi Değerlendiriyor?
WISC testi genel olarak, zekanın 5 yönünü veya seviyesini inceler:

Sözel anlama indeksi
Adından da anlaşılacağı gibi, çocuğun sözlü olarak akıl yürütme yeteneğini yansıtır. Bu durumda, bu özellik çocuğun semantik bilgisi ile yakından ilgilidir.

Görsel indeks
Puzzle çözmek ve geometrik tasarımlar oluşturmak için görsel ayrıntıları ve ilişkileri anlama yeteneğini yansıtır.
Değişken karşılaştırma indeksi. Görsel nesneler arasındaki ilişkileri tespit etme yeteneğini yansıtır.

Çalışma belleği indeksi
Bu, duyulan veya görülen bilgileri saklama ve işleme yeteneğini yansıtır.

İşlem hızı indeksi
Çocuğun doğru kararlar alma yeteneğini yansıtır.
Farklı yönleri ölçtükten sonra çocuğun puanı, yaş ortalaması ile karşılaştırılır. Bu nedenle yaş, nihai sonuçta belirleyici bir faktördür.

 

Tam da bu nedenle, herhangi bir çocuğa uygulanabilse de, WISC testi genellikle IQ’larının belirlenmesi gereken kişilere uygulanır. Örneğin, test genellikle yüksek kapasiteleri, öğrenme bozukluklarını veya zihinsel engelleri teşhis etmek için kullanılır.

WISC testi nin içeriği nelerdr;
Sözel anlama indeksinin değerlendirilmesinde benzerlikler ve kelime dağarcığı.
Görsel uzaysal indeks değerlendirmesi için bloklar ve görsel bulmacalar.
Değişken karşılaştırma indeksinin değerlendirilmesi için matrisler, ölçekler ve aritmetik.
Çalışma belleği indeksinin değerlendirilmesi için rakamlar ve resimler.
İşlem hızı indeksinin değerlendirilmesi için kodlama, sembol arama ve sadeleştirme.
Ayrıca, farklı testler, ögelerin biçimine göre, yani yanıtların türüne veya sundukları uyaranlara bağlı olarak farklı sınıflandırma gruplarında bulunur. İşte bazı örnekler:

Doğal tepki ögeleri. Çocuğun iki şey arasındaki benzerlikleri, kavramları veya bilmeceleri açıklaması vs.
Simge arama. Çocuk, verilen sembollerin belirli bir modele uyup uymadığını belirtmelidir.
Blok tasarımı. Çocuk, gösterilen modeli blok ile oluşturmalıdır. Ek olarak, diğer testler bir matrisi tamamlamayı veya hangi seçeneğin eksik bir figürü tamamladığını göstermeyi içerir.
Aritmetik problemler. Çocuk, basit matematik problemlerini zihinsel olarak çözmelidir.
Harf-sayı sıralaması. Çocuk, sayıları veya düzensiz sıralanmış rakamları baştan sona doğru veya harfleri alfabetik olarak dizmelidir.
Figür ölçümü. Çocuk sayıları, tuşları, sembolleri vs. görseller ile ilişkilendirmelidir. Örneğin, karakteristik bir test şöyledir; figürler veya hayvanlarla dolu bir sayfadaki belirli bir hayvanı bulmak.
Bu testlerin bazıları sözlüdür, bazıları kalem ve kağıtla yapılır, bazıları da manueldir.

WISC Testi Nasıl Yapılır?

WISC testi devlet okullarında, özel okullarda veya özel merkezlerde nitelikli bir profesyonel tarafından hem bireysel hem de toplu olarak uygulanabilir.

Bu anlamda ebeveynler bu testin oldukça pahalı olduğunu bilmelidir. Bu, kullanılan materyallerin fiyatından ve profesyonelin bu testi uygulayabilmek için geçmesi gereken özel eğitimden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca, testin süresi çocuğun yanıt hızına bağlıdır. Ancak, genellikle bir saat ile bir buçuk saat arasında sürer. Bununla birlikte, bir çok çocuğun aynı anda teste girmesi durumu dışında sonuçlar genellikle anında alınır.

Sonuçlar
Yukarıda belirttiğimiz gibi, uzmanlar çocuğun puanını standart puan ortalamasıyla karşılaştırır. Puanlar ise şu şekildedir:
Ortalamanın altında
Ortalamanın biraz altında
Ortalama
Ortalamanın üstünde
Üstün
Çok üstün

Leave a Comment