Sağlıklı Yaşam

Vajinismus Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Büyük bir çoğunluk psikolojik olan vajinusmusun tedavisi için öncelikleri nedeni nedir bilmek gerekir. Tedavi edilebilir bir hastalık olan vajinusmusun nedenleri başında ergenlik zamanında cinsel ilişki hakkında verilen yanlış bilgiler gelir. Vajinusmus nedenleri arasında cinsel travmalar, cinselliğin tabu olarak görülmesi ve o şekilde eğitilmesi ve anlatılan cinsel mitler gelir. İşte vajinusmus nedenleri hakkında detaylar…

1. Cinsel travmalar
Psikolojik travmalar kişinin hayatını kökten etkileyen ve üzerinde büyük etkiler bırakan bir durumdur. Bu travmalar zaman geçtikte bilinç altında geriye atılsa da yaşanan en ufak bir olay bilinç altındaki travmatik duyguları ve kötü tecrübeleri tetikler ve gün yüzüne çıkmalarına sebep olur. Bazı bilişsel çarpıtmaların kişinin bilinç altına yerleşmesi sonucu vajinismus hastalığı ortaya çıkabilmektedir. En sık karşılaşılan cinsel travmalar;

Taciz, tecavüz ve cinsel istismara maruz kalma
Porno izledikten sonra cinsellikten tiksinme
Doğumun nasıl gerçekleştiğine şahit olma ve korkma
Anne ve babanın yaşadığı cinsel birlikteliğe şahit olma
Cinsel ya da fiziksel şiddete maruz kalma

2. Cinselliği bir tabu olarak görmek
Aşırı gelenekçi bir aile içinde büyüyen çocuklara küçük yaştan itibaren dayatılan normlar ve davranış biçimleri yetişkinlik döneminde pek çok cinsel problemi de beraberinde getirmektedir. Bu çarpık toplumsal kurallarla yetiştirilen kız çocukları kızlık zarını koruma içgüdüsüyle cinsel ilişkiye girmek istemezler. Cinselliği tiksindirici ve utanç verici bir eylem olarak görürler. Bu durumda cinsel isteksizlik, orgazm olamama ve vajinismus gibi psikolojik rahatsızlıklar gün yüzüne çıkar ve kadının yaşamını olumsuz yönde etkiler.

3. Cinsel mitler
Cinsel mitler toplumumuzda oldukça yaygın görülen bir söylemler bütünü olarak ele alınabilir. Bu yalan yanlış ve kulaktan dolma bilgiler cinsel işlev bozukluklarının en büyük sebebidir. Kadında ve erkekte görülen cinsel işlev bozukluklarının ya da vajinismus hastalığının temel nedenlerinin başında cinsel mitler yer alır. Yaygın olarak bilinen cinsel mitlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

Sevişme esnasında konuşulmaz.
Cinsellikte başarılı olmak en önemli şeylerden biridir.
Cinsellik sadece erkeğin ihtiyaçlarını karşılamak içindir. Kadın cinsel birleşmeden zevk alamaz. Kadınlar sadece erkeği mutlu etmekle görevlidir.
Kızlık zarı namustur ve kadınlar onu mutlaka korumalıdır.
Cinsel ilişkilerde fantezilere yer vermek günahtır. Cinsel fanteziler sapıklıktır ve ahlak dışıdır.
Kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar fazla kanar ki tavana bile kan sıçrayabilir.
Benim vajinam normalden çok daha dar. Bu yüzden cinsel birliktelik yaşayamıyorum.

Vajinismus Belirtileri
Cinsel ilişkinin ağrılı ve acılı olması
İlişki sırasında kasılma
Cinsel ilişkide kadının bacaklarını kapatması
Vajina içine tampon ya da fitil yerleştirememe
Jinekolojik muayene olmaktan korkma

Nefes tekniği
Nefes tekniğinde en önemli konu esas olarak derin ve doğru nefes tekniklerini uygulamaktır. Doğru nefes alıp verme tekniği ise; burundan alınan derin nefesi yavaş yavaş ağızdan dışarı vermektir. Nefesinizi içeride uzun süre tutmamalısınız ancak nefes veriş süreniz nefes alış sürenizin en az 2 katı uzunlukta olmalıdır. Nefes alırken karın şişmelidir göğüs değil, unutmayın.

Ayna tekniği
Ayna ile yapılan egzersizler cinsel organı tanıma açısından oldukça önemlidir. Kadınlar vajinalarının anatomik yapısını hatta görünümünü bile tam olarak bilmemektedirler. Öncelikle bir ayna alarak yere uygun pozisyonda oturun ve vajinanızı incelemeye başlayın. Vajnanızın dudaklarını, klitorisi ve merak ettiğiniz her yerini dokunarak inceleyin. Bu yöntemle cinsel organını tanıyan kadınlar biraz olsun rahatlayacaklar ve kendilerine güvenerek cinsel birlikteliğe hazır hissedecekler.

Cinsel terapi
Cinsel terapi genellikle kişinin kendi anatomisini öğrenmesi amacıyla yapılan bir terapi yöntemidir. Vajinismus tedavi yöntemleri arasında oldukça sık uygulanan bu yöntem cinsel uyarılma ve cinsel ilişki sırasında yaşanan fiziksel ve ruhsal duygular üzerine yoğunlaşarak kişinin kendini ve hislerini tanımasına yardımcı olur. Seks terapisini uygulayacak hekim işinin uzmanı ve cinsel işlev bozuklukları üzerine deneyimli olmalıdır. Tedavi de gerekirse hipnoz ve gevşeme teknikleri de uygulanmaktadır.

Leave a Comment