Sağlıklı Yaşam

Uyuz Salgını Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzun zamandır belki çoğumuzun ismini bile duymadığı sadece dalga geçmek için tabir ettiğimiz uyuz hastalığı birden bire ortaya çıktı. Hastanelerde çok sık doktorlarımızın gördüğü bu vakalar için de ilaçlar da yeterli gelmeyebiliyor.

Uyuz hastalığının tedavisi kişinin yaşına, bağışıklık sisteminin durumuna göre değişkenlik gösterir.
Merhemler, solüsyonlar gibi yerel tedavi ajanları kullanıldığında ilacın tüm vücut bölgelerine uygulanmasına dikkat edilmeli.
Kullanılan çamaşır ve çarşafların 90 derecede yıkanması ve ütülenmesi gerekli.
Yıkanamayacak eşyaların ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama üç gün saklanması yeterli olur. Başarılı bir tedavi sonrasında dahi hastalık bulgularının 2-6 hafta kadar devam edebilir.
Aynı yaşam ortamını paylaşan tüm aile bireylerinin, o anda aktif şikâyetleri olmasa bile aynı anda tedavi edilmesi gerekliliği unutulmamalı.
Uyuzdan korunmada hijyen oldukça önemli. Başta okullar, özellikle yatılı okullar, bakımevleri, yurtlar, oteller, yatakhaneler olmak üzere insanların toplu halde bulundukları ortamlarda, toplu ulaşım araçlarında temizliğe son derece dikkat edilmeli.
Kişisel korunma için, hasta olduğundan şüphelenilen kişilerle temastan kaçınmak, iç çamaşırı, havlu, nevresim gibi kişisel eşyaların temizliğine dikkat etmek, vücut ile direkt teması bulunan eşyaları ortak kullanmaktan kaçınmak, ev, araba gibi alanların temizliğine dikkat etmek gerekir.

Leave a Comment