Pratik Bilgiler

Uyuz böceği Nasıl Bulaşır ve Nasıl Temizlenir?

Uyuz böceği vücuda yerleştikten sonra, deri altın da ilerlediği alanlarda su kabarcıkları oluşturmaya başlamaktadır. Deri de oluşan kızarıklıklar, kaşıntılar ve kabarıklıklar uyuz böceğinin vücuda yerleşmesinin en önemli belirtileridir. Vücutta aşırı kaşıntı olması, deri altına uyuz böceği girmiş olabileceğini göstermektedir. Uyuz böceği daha çok, parmak araları, dirseklerin iç kısımları ve koltuk altlarına yerleşmektedir. Bu nedenle de o bölgelerde kaşıntı oluşturmaktadır. Uyuz böceği kaşıntıları çoğunlukla geceleri yaşanmaktadır.

Uyuz böceğinin vücudunun üstünde kanatları vardır ve kanatları pamuksu bir yapıdadır. Sıcak havalarda aktif olan uyuz böcekler insan ve hayvanların yaşadığı alanları istila ederler. Uyuz böceğinin aşağı kısmında toplamda 8 ayağı olduğu için çok ama çok hızlı hareket ederler. Uyuz böceği hayvandan ve insandan kan emmez. Bu bakımdan hayvanları ve insanları sokmaz ısırmaz. Uyuz böceği evdeki eşyalara zarar vermektedir. Deri, yün, kıl, ipek, kürk ve benzeri kıyafet ve maddelerden oluşan her türlü ürünleri kemirirler.

Uyuz böceğinin yani uyuz böceğinin yok edilmesi ilaçlama dışın da pek mümkün olmamaktadır. Yapacağınız tek seçenek ise profesyonel bir biçim de ilaçlama ekiplerine başvurmanız olacaktır. İlaç çok güçlü kimyasallar içermesi nedeniyle yapacağınız bir yanlış kullanımı size kötü sonuçlar ve sorunlar doğurabilir.

Profesyonel ilaçlama ekibi tarafından eviniz öncelikle havadan izole edilmelidir. Eviniz sonrasında sıvı uyuz böceği ilacı ile güzelce temizlenmelidir. En ücra köşelere kadar yayılmış olan deri böceğini tamamıyla temizleyemezsiniz. Kekik otu uyuz böceği ve deri böceği tarafından sevilmemektedir. Evinizde bu bitkiyi yani kekik yetiştirebilirsiniz.

Böcek sadece evlere girmez bazen kitaplıklara saldırabilir. İşte böyle durumlar da kitapların arasına kurutulmuş bitkiler özellikle kekik koyulması gerekmektedir.

Uyuz Böceğini Doğal Yollarla Temizleme
Sedir yağı ile hazırlanan doğal bir ilaç uyuz böceğini evinizden kaçıracaktır. Bunun için sedir yağını su ile sulandırmalısınız ve evinizde bulunan çatlaklara püskürtmelisiniz.
Bu yağın çok hoş bir kokusu bulunmaktadır. Böcekler sedir yağı kokusunu sevmezler. İnsanlar evlerinde sedir ağacından yapılmış sandıklar bulundururlar, bunun nedeni bu bitkinin kokusu böcekleri uzak tutmasıdır.
Düzenli uygulamanız sayesinde uyuz böceklerini evinizden artık uzaklaştırabilirsiniz. Lavanta yağı bu böcek türlerinin sevmediği bir bitkisel üründür. Eğer bu lavanta yağından hazırladığınız doğal oda spreyini düzenli olarak kullanırsanız bu hayvanları uzak tutmuş olacaksınız.

Leave a Comment