Sağlıklı Yaşam

Uykuda Ağızdan Salya Neden Akar?

Uyku sırasında ağızdan su gelmesi çok sık yaşanan bir olay olmasına rağmen kişiler için utanç verici olarak görürler. Sizin de ağzınızdan su geliyorsa size iyi haberimiz var. Bu sizin aslında çok iyi bir uyku uyduğunuzu gösteriyor.

Uykunun üç aşaması vardır. İlki, başını salladığınız ve yaklaşık on dakika süren yerdir. Teknik olarak uyuyorsun ama kolayca uyandırılabilirsin. İkinci aşamada kalp atış hızınız yavaşlar ve vücudunuz derin uykuya dalmaya hazırlanır. Üçüncü aşama, vücudunuzun gerçekten derin uykuya ulaştığı zamandır. Uyanmak zordur ve uyanırsanız, birkaç dakika kendinize gelemeyebilirsiniz.
Bir sonraki aşama tipik olarak başlangıçta yatmadan bir buçuk saat sonra meydana gelir. REM aşamasında, hala derin bir uykudasınız. Bu aşamada tamamen rahat olduğunuz için, ağzınızı biraz açmanız ve bir miktar tükürük salgılamanız olasıdır. Ama endişelenmeyin.

Daha önce de belirtildiği gibi, salya akması iyi bir şeydir. Vücudunuz uyku sırasında sürekli bir şekilde tükürük salgısı üretmez ve yutmazsınız. Bu nedenle açık bir ağız gerçekten derin uykuda olan bir vücudun göstergesidir. Hayati olmayan tüm hareketler durur ve ağzınızı kapalı tutmak hayati önem taşımaz. Salya akması sağlıklı ve utanılacak bir şey değildir. Genellikle uyku apnesi denilen nefes kesilmesiyle sonuçlanmadığı sürece tıbbi müdahale gerektirmez.

Eğer bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa o zaman engellemenin yolları var. Başınızı yükselterek yatın, sırtüstü yatın ve burnunuzdan nefes alın.

Leave a Comment