Pratik Bilgiler

Ütü Nasıl Temizlenir?

Öncelikle ütülerin en çok sorun çıkaran tarafı tabanlarındaki kireç ve kirlerdir. Sirke ile Ütünün tabanını silerek temizliğini ve hijyenliğini sağlayabilirsiniz.

Ütü sıcakken yapacağınız bir diğer temizlik şekli de tuzdur. Tuzu bir yere yayın ve üzerine bir bez örtün bu şekilde tuzu ütüleyin. Başarılı sonuç almak istediğinizde sürekli tekrarlayın.

Ütü bakımı son derece önemlidir. Tabanı kireçlenmiş olan bir ütünün iyi sonuç ortaya çıkarması mümkün olmaz. Bu yüzden belirli aralıklarla ütü taban temizliğinin yapılması gerekir. Ütü taban temizliği düzenli olarak yapıldığında ütü sonucu da son derece başarılı olacaktır. Ütünün içi de kireçli suyun etkisiyle zaman zaman kireçlenebilir. Bunu önlemek için ütü suyuna sirke katılarak boş bir kumaşa buharlı ütü yapılmalıdır. Bu şekilde iç kısım temizlenecektir. Ütü için sirke ve tuz dışında özel temizleyiciler de vardır. Ama en iyi sonucu almanız için bu ikisini tercih etmeniz yeterli olacaktır.

Sirke ile temizleme
Küçük bir kaba biraz sirke koyun. Kullanmadığınız eski diş fırçasını sirkeye batırın. Ütü plakasını ve buhar deliklerini yumuşakça fırçalayın.

Diş macunu ile temizleme
Diş macunu kullanmak, tabanı temizlemekte etkili olan üründür. Doğrudan ılık taban üzerine biraz macunu sürtün, kirli alanlara temas edeceğinden emin olun. Diş macununu temiz bezle ovun. Daha sonra ütüyü buhara koyun ve beş dakika boyunca bezi ütüleyin.

Bulaşık deterjanını ile temizleme
Ütünün kireci temizlenmeden önce kürdan yardımıyla ütünün altındaki delikleri açın. Küçük kap içerisine ılık su doldurun. Suyun içerisine az miktarda bulaşık deterjanı damlatın. Ütü tabanındaki buhar deliklerini tamamen temizledikten sonra kulak temizleme çubuklarını hazırladığınız deterjanlı ılık suyun içerisine batırın. Ütünün tabanındaki delikleri bu kez, deterjanlı temizlik çubukları iyi silin. Ütüdeki hazneyi içme suyuyla doldurun. Ardından ütüyü en sıcak derecede ayarlayarak buhar sıkmaya başlayın. Bu yöntem kireçten tıkanan ütü deliklerini açacaktır.

Leave a Comment