Pratik Bilgiler

Ütü Eziyetini Keyfe Dönüştürün

Ütü yapmayı seven çok az kişi vardır ama maalesef her evde ütü işi hep vardır. Bu işi sizinle paylaşacağımız püf noktaları ile keyifli ve kolay hale getirmeniz kaçınılmaz olacak.

Öncelikle ütüleyeceğiniz kıyafetleri “kumaş pantolon, kot, etek, gömlek grubu” şeklinde gruplandırın.

Ütü masasının boyunu oturacağınız veya ayakta duracağınız şekle göre ayarlayın.

Ütü yapmaya en sevdiğiniz çamaşırlardan başlayın.

Kırışıklık açmanın en önemli noktası yüksek buhar özelliği olan bir ütüye sahip olmanızdır. Aynı zamanda ütünün hafif olması da bileklerinizi daha az yoracaktır.

Ütü masasının yakınında ütülenmiş eşyalar için de yer ayarlayın. Böylece gidip gelerek zaman harcamazsınız.

Son olarak ütü yaparken bir düzen oluşturun. Mesela, önce yakayı ütüleyin, sonra manşetleri ve kolları…

Kumaşın parlamasını önlemek için ütü bezi veya temiz bir örtü bulundurun. Ütü bezini nemli bir şekilde ütüleyeceğiniz kıyafetin üzerine koyarak ütü yapın, böylece kumaşın parlamasını önlersiniz.

Giysilerin yaka, kol ve kenar kısımları için öncelikle içten, ardından dıştan ütüleyin. İnatçı kırışıklıklar için buhar uygulayın.

Gömlek Nasıl Ütülenir?
Gömleğin öncelikle ütülenmesi gereken yerleri kolları ve manşet kısımlarıdır. Manşet kısımları önce içten sonra dıştan ütüleyin. Bu arada her zaman yukarı aşağı ütülemeyi unutmayın, çünkü dairesel hareketler çamaşırınıza hasar verebilir.
Manşet ütüleme işlemi bittikten sonra kolları geçin. Kolları ütülerken ise manşet açıklığından başlayarak ütüleyin. Kolları ütülerken dikkat etmeniz gereken yer; kol dikişi çizgisinin alta gelecek şekilde ütülenmesidir. Bu çizgi size rehber olabilir ve gömlek kolunda çift çizgi yapmamış olursunuz. Kolların dış kısmını ütüledikten sonra iç kısmını da ütüleyin.
Kolları ütüleme işlemi bittikten sonra da manşet uçları birbirinin üzerine gelecek şekilde ikiye katlayın ve ütüleyin.
Gömleğin sağ omuz kısmını, ütü masanızın ön kısmında bulunan oval yere geçirerek ütüleyin, ardından sağ göğüs bölümünü ütüleyin. Bu işlemi sol omuz için de tekrarlayın. Ütüleme sırasında kesinlikle düğmeleri ütülemeyin, aksi takdirde düğmeler kırabilir.

Gömleğin son olarak yakasını ütüleyin. Yakayı size bakacak şekilde ütü masasına yatırın ve önce tersini, ardından ön yüzünü aynı şekilde ütüleyin. Bu işlem bittikten sonra gömleğin yakasını ikiye katlayın ve bastırarak ütüleyin.

 

Pantolon Nasıl Ütülenir?

Öncelikle pantolonun ceplerini ütüleyin.
Bu işlemden sonra pantolonun bacak arası kısımlarını ütü masasına geçirerek ütüleyin. Bu işlemi yapmak için pantolonun herhangi bir bacak kısmını ütü masasına geçirin ve diğer bacak kısmını havaya kaldırarak geriye atın. Böylece bacak arası kısımlarını daha rahat ütülersiniz.
Pantolonu belinden ütü masasına geçirin ve iyice yerleştirin. Sonra pantolonu üst tarafından başlayarak ve ütüledikçe masanın çevresinde döndürerek ütüleyin.
Pantolonu masaya yayıp düzleştirin ve iki bacağı ütü izi yerlerinden üst üste gelecek şekilde yerleştirin. Pantolonun paçalarını, iz yerleri birbirinin tam üzerine gelecek şekilde yerleştirin ve üstteki paçayı kaldırıp alttaki paçanın iç kısmını ütüleyin. Diğer taraf için de aynı işlemi tekrarlayın.
Ütü izi yerlerini yine üst üste getirip eşitleyin ve her paçayı bu kez dıştan ütüleyin. Ütü çizgisi yaratmak istiyorsanız, buhar püskürtün. İstenmeyen parlaklıkları engellemek için daha önce belirttiğimiz gibi ütü bezi kullanın.

Leave a Comment