Doğal Tedaviler

Unutkanlık Sorununa Son Veren Çözümler

Çağımızın hastalığı olarak nitelendirilen unutkanlık artık ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Öyle ki hangi eşyayı nereye koyduğumuzu hatta ne konuştuğumuzu bile unutur hale geldik. Üstelik unutkanlığın ileri seviyesi Alzheimer’a yol açtığı unutulmamalı. Fakat sağlıklı ve düzenli beslenerek unutkanlığın üstesinden gelebiliriz. Unutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Özellikle yaşlılarda bunama hastalığının ilk bulgusu olabileceğinden dolayı ciddiye alınması gerekir.

Unutkanlığa iyi gelen besinler

Yabanmersini
Yabanmersini üzerine yapılan araştırmalar bu meyvenin beyni “oksidatif stres”e karşı koruyarak yaşa bağlı unutkanlığı geciktirdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca düzenli olarak tüketmek öğrenme kapasitesini arttırır ve hafızayı güçlendirir.

Kuruyemişler
E vitamini yaşla birlikte görülen gerilemeyi yavaşlatır. Bu yüzden E vitamini bakımından zengin kuruyemişler unutkanlıkla mücadele için önerilen besinler arasındadır. Ceviz, fındık, kaju, badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumu gibi yemişlerden birini her gün bir avuç yemek hafızanın korumasına katkıda bulunur.

Yeşil çay
Kahvenin yarısı kadar kafein içeren yeşil çay konsantrasyonu arttırır, ruh halini yukarı taşır ve unutkanlığa iyi gelir. Antioksidan özelliği sayesinde beyni ve diğer organları korur. Fakat unutulmamalıdır ki yeşil çay taze demlenmelidir. Şişelenmiş olarak satılan yeşil çayın etkisi oldukça azdır ve gıda kimyasalları içerdiğinden yarardan çok zarar verebilir.

Ispanak
Ispanak folik asit ve mineraller bakımından zengindir. Ispanak hafızayı geliştirir ve unutkanlığı tersine çevirir. Folik asit, Alzheimer hastalığından korunmak ve yaşa bağlı unutkanlığın tedavisi için önerilen vitaminler arasında ilk sıralarda yer aldığı unutulmamalıdır.

B vitaminleri
B6 , B12 ve folik asit gibi bazı B grubu vitaminler Alzheimer hastalığı ile ilişkili olduğu bilinen kandaki “homosistein” seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Antep fıstığı, sarımsak, fındık gibi besinlerde B grubu vitaminler bulunur.

Balık
Omega 3 beyin fonksiyonlarında önemli bir role sahiptir .Balık,protein ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Uzmanlar hafta 1-2 kez balık yenmesinin öğrenme gücünün geliştirdiğini ve hafızayı güçlendirdiğini söylüyor.

Leave a Comment