Doğal Tedaviler

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk enfeksiyon sonucunda meydana gelir ayrıca stres, uykusuzluk ve ateşli hastalıklar sebebiyle de çıkabilir. Uçuğun çevresinde şişme, ateş ve kızarıklık meydana gelebilir. Eğer tedavi edilemezse dudağımızda yada vücudumuzda yayılabilir. Uçuk bulaşıcı bir hastalıktır.

 

Uçuğu geçirmek için evde uygulanabilecek tedaviler:

Buz Tedavisi
Yeni çıkan uçuk çok ağrı yaratabileceği için buz uyuşturma özelliği ile ağrıyı hafifletir ve sizi rahatlatır. Aynı zamanda virüsün yayılmasını ve iltihap oluşumunu önler. Buzu bir bezin içerisine sararak bastırmadan bir süre uçuklu bölgenin üzerinde tutun ve buz erimeye başlayınca bezi kaldırın. Bu yöntemi uçuğun ilk evresinde uygulayabilirsiniz.

 

Sarımsak Tedavisi
Sarımsağın doğal antibiyotik özelliği bulunmaktadır. Temizlenmiş ve ikiye bölünmüş sarımsak ile uçuk üzerine yavaşça masaj yapılmalıdır. Bu işlem belli aralıklarla hastalıklı bölgeye uygulanmalıdır.

 

Melisa Otu Tedavisi
Melisa otu mantar, virüs ve bakteri gibi zararlı enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Hem çay şeklinde hem de yağ olarak uygulanabilir. Uçucu özelliğe sahip yağ olduğundan dolayı suyla karıştırılarak sorunlu bölgeye sürülmesi uçuğa iyi gelir. Eğer çay olarak uygulanacaksa bir parça pamuk çaya batırılarak ıslatılmalı ve uçuklu olan alana sürülmelidir. Bunun yanında isteğe göre melisa çayı direk içilebilir, o da tedavide faydalı olmaktadır.

 

Aloe Vera Tedavisi
Aloe Veranın iç kısmındaki özünü kullanarak pamuk yardımıyla yada elinizle sürebilirsiniz. günde 3 kere uygulamanızı öneriririz.

Leave a Comment