Cilt Bakımı

Topuk Çatlakları Nasıl Geçer?

İnsanın gün boyu bütün yükünü çekmesiyle yorulan ayaklarımız vücudumuzun en çok bakıma ihtiyacı olan organlarından bir tanesidir. Yoğun bir günün sonrasında güzellik merkezlerinde zaman ve para harcamayarak ayaklarınızın daha güzel ve bakımlı olmasını sağlayabilirsiniz.

KOLAY AYAK BAKIMI

– Öncelikle ayaklarınız sıcak suda yumuşamasını sağlamak için bekletin.
– Ayaklarınız yumuşadıktan sonra suyun içerisine 1 adet aspirin atın ve 15 dakika ayaklarınıza masaj yapın. aspirin sayesinde ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz.
– Ponza taşı ile ölü derileri yok ettikten sonra kullandığınız bir nemlendirici ile ufak bir masaj yapmanız yeterli olacaktır.

 

TOPUK ÇATLAĞI İÇİN SARI KANTARON YAĞI

-Topuk çatlaklarınızı engellemek için sarı kantaron yağını her gün gün sonunda topuklarınıza sürdüğünüzde çatlaklarınızın yok olduğunu göreceksiniz.

TOPUK ÇATLAĞI İÇİN ELMA SİRKESİ

Elma siresi sayesinde hem ölü derilerden hemde bakterilerden kurtulabilirsiniz.
Yapmanız gereken ılık suyun içine yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyerek ayaklarınızı yarım saat bu suda bekletmeniz ve sonrasında ponza taşı ile ölü derilerden kurtularak nemlendirici uygulamanız yeterlidir.

 

TOPUK ÇATLAĞI İÇİN KABARTMA TOZU

Ilık su dolu bir kaba 3 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin ve kabartma tozu çözülene dek karıştırın. Ayaklarınızı 20 dakika boyunca bekletin ve hafifçe ponza taşıyla ölü derileri yok ettikten sonra ayaklarınızı temiz suyla durulayın. İşlemi haftasa iki kez tekrarlayın. Kabartma tozu ölü hücreleri temizler ve ayak kokusunu giderir.

 

TOPUK ÇATLAĞI İÇİN VAZELİN VE LİMON SUYU

Ayağınızı ılık suda 20 dakika bekletin. Durulayın ve kurutun. Bir miktar vazelini ve 3-4 damla limonu iyice karıştırın. Ve topuklarınıza uygulayın. Yün çorap giyin ve bu şekilde yatın. Sabah ılık su ile yıkayın. Yatmadan önce düzenli olarak bunu uygulayabilirsiniz. Vazelin bir nemlendirici olarak görev yapar, limon suyundaki sitrik asit ölü hücrelerden arınmayı sağlar.

Leave a Comment