Sağlıklı Yaşam

Tetanoz Aşısı Neden Yaptırmalıyız?

Başımıza ne geleceğiniz bilemeyiz herhangi bir küçük yaralanmada kesikte amelyat durumlarında gebelikte yaşayabileceğimiz bu durum için yaptırmamız gereken tetanoz aşısının önemini çoğumuz bilmiyoruz maalesef.

Tetanoz, insandan insana bulaşma özelliği olmayan ancak tanı konur konmaz acil tıbbi müdahale gerektiren bir hastalıktır. Çene kaslarında spazmlar ve sertlik, yutma zorluğu, baş ağrısı, ani ve istemsiz kas kasılmaları, ateş ve terleme gibi belirtileri olan tetanoz hastalığından korunmak için aşı takibini yapmalıyız.

Tetanoz hastalığı insandan insana bulaşmaz. Tetanoz mikrobun toprak, toz, hayvan dışkılarıyla bulaşmış yaralanmalar sonrası bulaşır ve oluşturduğu zehiriyle sinir sistemine geçer, kas felçlerine yol açarak ölümcül sonuçlara neden olur. Hastalık bulaştıktan sonra tedavisi zordur ve ölüm oranı yüksektir.

Tetanoz aşısı genellikle çocuklara difteri ve tetanoz toksoitlerinin ve aselüler boğmaca (DTaP) aşısının bir parçası olarak verilir. Bu aşılama üç hastalığa karşı koruma sağlar: boğaz ve solunum yolu enfeksiyonu (difteri), boğmaca ve tetanoz.

Aşınızı yaptımak için bağlı olduğunuz sağlık ocaklarından destek alabilirsiniz.

Leave a Comment