Pratik Bilgiler

Tesbih Böcekleri Nasıl Yok Edilir?

Tesbih böcekleri, tehlike anında yusyuvarlak oldukları için bu adı almışlardır. Kendilerini tanımadıkları ya da güvende hissetmedikleri ortamlarda yuvarlak bir şekilde kapatan tesbih böcekleri yuvarlanabildikleri kadar yuvarlanarak bulundukları ortamı terk ederler.
Nemli ve rutubetli alanları yaşama alanları olarak tercih eden tesbih böcekleri, bahçe gibi yerlerde bulunurlar. Vücutlarında su tutamadıkları için nemli ve rutubetli alanları tercih eden böcekler, bahçe gibi yerler uygun değilse yaşam alanı olarak bodrum katları veya tavan aralarını seçebilirler.

Yaşamlarının büyük çoğunluğunu nemli yerlerde geçiren tesbih böcekleri, dış ortamda ağaç kütüğü ve çöp kutuları gibi yerlerin altına gizlenir. Organik atıklar ve çürüyen bitkiler ile beslenirler ve genellikle yiyecek bulmak için de geceleri harekete geçerler.

Tesbih Böcekleri Nasıl Yok Edilir?
Tesbih böceklerini yok etmek için ilk önce nerede yaşadıklarını bulmak gerekir. Tesbih böceklerinin yaşam alanları bulunduktan sonra bu aşamada bazı botanik ilaçlar kullanılabilir. Ama bu ilaçlar doğru uygulanmadığı zaman bahçeye ve bitkilere zarar verebilir. Bu yüzden uzman kişilerden yardım almak gerekebilir. Bu konuda araştırmalar yaparak firmalara ve uzman kişilere ulaşabilir, doğru ve hızlı çözümlerden yararlanabilirsiniz. Bunun haricinde sizin de almanız gereken bazı önlemler vardır.

Tesbih böcekleri ile baş etmenin en etkili yolu saklandıkları yerlerin temizlenmesidir. Saklanabilecekleri nemli ortam kalmayan tesbih böcekleri oradan uzaklaşacak veya ölecektir. Bu konuda ev sahiplerinin dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:

Yakacak odun veya kütük gibi malzemeler evden uzağa götürülmeli ve yüksek yerlerde muhafaza edilmelidir.

Tesbih böceklerinin saklanmak için kullandığı ağaç kütüğü, tahta ve taşlar evden uzaklaştırılmalıdır.

Ekili alanlarda kuru otlar temizlenmeli ve kesilen çimler atılmalıdır.

Evin civarında kuru ot ve yapraklardan arındırılmış bir bölge oluşturulmalıdır. Bu bölge yaklaşık olarak 15 ile 30 cm genişliğinde olmalıdır. Böylelikle tesbi böcekleri ve diğer zararlı böceklerin yuva yapması engellenecektir.

Dış kapıların düzgün bir şekilde kapatıldığından emin olunmalıdır. Bu gibi durumlarda ev içerisinde pencere yalıtım bantları, kapı altı süpürgelikleri kullanmak yararlı olacaktır.

Döşeme altı boşluklarda yine tesbih böceklerinin giremeyeceği şekilde kapatılmalı ve onarılmalıdır.

Evin yakınlarında nemli bir ortam oluşmuşsa bu durumda ağaç dallarının ve bodur ağaçların budanması gerekebilir.

Bodrum katlarında su yalıtımı kullanmak rutubetli ortamın gitmesini sağlayabilir.

Leave a Comment