Pratik Bilgiler

Sivrisineklerden Doğal Yöntemlerle Kurtulun

Yaz geldi ve yine sivrisineklerle mücadelemiz başladı. Sivrisinekleri öldürmek değil ama kendinizden ve yaşam alanlarınızdan uzak tutmak için doğanın sunduğu olanaklardan yararlanabilirsiniz.Sivrisineklerin kokusunu sevmediği bitkileri canlı olarak çevrenizde bulundurabilir ve yine bu bitkileri kullanarak sivrisinekleri uzak tutacak tütsü, mum ve losyonlar hazırlayabilirsiniz. Vücudunuza süreceğiniz losyonlar her he kadar doğal içerikli olsa da bünyenizin alerjik bir reaksiyon vermeyeceğinden emin olmak için önce küçük bir bölgeye sürüp belirli bir süre bekleyerek denemenizde fayda var.

Öncelikli öneriler:
Açık renk giysiler sivrisinekleri daha az çeker. Açık renkli giysiler giyebilirsiniz. Sivrisinekler hedef saptamak için vücudumuzdan salınan karbondioksiti takip ederler. Açık renk giysiler koyu renklere oranla karbondioksiti daha az tuttuğundan sivrisinekleri daha az çekecektir.

Sarımsak tüketmek
Sarımsak yediğimizde tüm vücudumuzdan bizim pek fark edemeyeceğimiz bir koku yayılır. Bu da sivrisineklerin tercih sıralamasında sizi arka sıralara atmasını sağlar.

Su birikintilerini yok etmek
Sivrisinekler durgun suda üreyip çoğaldıklarından çevremizde birikmiş su bulundurmamalı mecbur olduklarımızı da en az haftada bir değiştirmeliyiz.

Sivrisineklerin yoğun olduğu saatleri içeride geçirmek
Güneşin battığı saatler sivrisineklerin avlanmak üzere dışarı çıktığı, en yoğun ve saldırgan olduğu saatlerdir. Bu saatleri mümkünse iç mekanlarda geçirin.

Sivrisinekleri uzak tutan başlıca bitkiler

Limon otu
Pek çok farklı türü olan Cymbopogon cinsinden kök saplı, çok yıllık otsu bir bitkidir. Boyu otalama 30 – 100 cm arası olsa da elverişli koşullarda 1,5 metreye kadar ulaşabiliyor. Sık tutamlar halinde büyüyen limon otunun dar, uzun, sert ve keskin kenarlı yaprakları limon kokuludur. Gri – açık yeşil renkli ve yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Yaprakları kurutulup çay olarak içilebilir, kokusu ve aroması nedeniyle kozmetik ve gıda sanayilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan citronella yağı sivrisineklere karşı doğada bulunan en etkin maddelerden biridir.

Melisa
Bir nane türü olan melisa, beyaz çiçekleri olan ve 100 cm’ye kadar uzayabilen çok yıllık bir bitkidir. Kokusu limonu andırır. Halk arasında daha çok oğul otu ismiyle bilinen melisa kokusunun kötülükleri uzak tutuğuna inanıldığı eski çağlarda tütsü olarak kullanılmaktaydı. Yaprakları çay olarak tüketilen melisa, arıları çekmek için kovanlarda da kullanılmaktadır. Yapraklarını koparıp cildinize sürerek sivrisineklere karşı çok hızlı bir koruma kalkanı yaratabilirsiniz.

Kadife çiçeği
Tek yıllık bir bitkidir. Sarı, turuncu, kırmızı tonlarındaki çiçeklerini çok uzun süre muhafaza eder, Haziran ayı başından Ekim ayının sonuna kadar çiçekli kalır. Zararlı böcekleri uzak tutmak için sebze bahçelerinin çevresine ekilir. Kadife çiçeğinde pek çok ticari sivrisinek kovucuda da kullanılan Pyrethrum isimli bir madde bulunur. Çiçeklerin kokusu sivrisinekleri uzak tutmaya yardımcı olurken, yağı da vücuda sürülerek aynı amaçla kullanılabilir.

Fesleğen
Etkili aroma ve kokusuyla salata ve yemeklerde kullanılan fesleğen tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen ballıbabagiller bir bitki türüdür. Boyu 20-60 cm arasındadır. Bir çok çeşidi bulunan fesleğen bitkisinin yapılan deneylerde etkili bir sivrisinek kovucu olduğunu kanıtlanmıştır. Masanızda bulunduracağınız bir saksı fesleğen hem kokusuyla rahatlık verir hem de sivrisinekleri uzak tutmaya yardımcı olur. Suyunu sıkıp sürerek veya yapraklarıyla cildinizi ovalayarak kullanabilirsiniz.

Lavanta
Mavi, mor, kırmızı çiçekleri olan pek çok farklı türü vardır. Kokusu kozmetik ve temizlik ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Sivrisineklere karşı suyu ve yağı kadar etkili olmasa da hoş kokusundan yararlanmak ve dekoratif bir farklılık yaratmak için belirli bölgelere kuru çiçeklerini koyabilir veya tülbent gibi hava geçirgen bez topları yaparak oturduğunuz bölgelere asabilirsiniz.

Leave a Comment