Doğal Tedaviler Sağlıklı Yaşam

Selüliti Yok Eden Gıdalar

Tüm kadınların şikayetçi olduğu ve görüntüsünden çok rahatsız olduğumuz selülitlerden beslenme şeklimizi düzene sokarak kurtulmak mümkündür. Düşük yağ içerikli, dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeliyiz. Selüliti yok etmek için öğünlerimizde tüketmeye dikkat etmemiz gereken bilgiler;

Su
Su, cildin nem dengesini koruyarak elastikiyetini kaybetmesini engeller. Böylece vücudun gereksiz ödem toplamamasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırır, dolaşımı düzenler, toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar.

 

Taze sıkılmış meyve suyu
Greyfurt, portakal ve kivi, içerdiği C vitaminleri ve biyoflavonoid bileşenler ile kollojen doku yapımını destekler. Muz, potasyum kaynağı olduğundan; ödemi engeller, dolaşımı hızlandırarak sıvı birikmesinin önüne geçer.

 

Limonata
Limon; düşük şeker içeriği ile insülin düzeyini yavaş uyarır. Glisemik indeksi düşüktür. Vücudu toksinlerden arındırır, östrojen seviyesini dengeler. İçerdiği flavonoidler ile antioksidan etki gösterir. Günde 2 limon ile hazırlayacağınız şekersiz ve zencefilli limonata, selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Az yağlı süt
Düşük yağlı veya yağsız süt ürünleri, yüksek kalsiyum içerikleri sayesinde daha fazla yağ yakılmasını sağlayarak, selülitli görünümün hafiflemesine yardımcı olur.

 

Soğan ve Sarımsak
Kan basıncını ve kan dolaşımını rahatlatır. Her gün yemeklerinizde ve salatalarınızda bu ikiliden bolca bulunsun.

 

Ananas
İçeriğinde bulunan bromelain enzimi sayesinde yağ hücrelerinin çevresini saran deforme olmuş, kolajen dokuyu parçalar ve yağların depolanmasını önler. Ayrıca bölgesel ödemi de engeller. Her gün bir ince dilim taze ananas yemeyi ihmal etmeyin.

 

Zencefil
Kanı incelterek, kan dolaşımı rahatlatır. Her gün 5-6 kibrit çöpü şeklinde kestiğiniz zencefili çayınızın içine katabilirsiniz.

 

Muz
Sindirim ve düşük tansiyon sorununuz yoksa, günde bir adet muz tüketmenizde fayda var. Karpuz, avokado, havuç, fasulye ve bezelye de fazla miktarda potasyum içeriyorlar.

 

Kereviz
Kan damarlarının kasılmasını engelleyerek, dolaşımın rahatlamasını sağlar.

 

Yeşil Çay
İçeriğindeki kateşin ile yağ yakımını hızlandırır. Günde iki fincan yeşil çay içmenizde fayda var.

 

Domates Suyu
Domates vücudu toksinlerden arındırır. Günde 2-3 bardak domates suyu içerek selülitlerin giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Leave a Comment