Sağlıklı Yaşam

Şeker Mi Sakarin Mi Hangisi Kullanılmalı ?

Şeker zararlıdır cümlesini duymayan yoktur herhalde şekeri bırakmayan isteyenlerin bir çoğu yapay tatandırıcıları denemeye çalışmaktadır. Bunlar da sakarin yada buna benzer markalı ürünlerdir. Sakarini kullanmadan önce mutlaka araştırmalısınız. Yapay tatlandırıcılar gerçek şekerden daha zararlı ve daha tatlı bir içecek sunmaktadır.

Örneklendirmek gerekirse bir kek fabrikasında ürünü yaparken 300 kilo toz şeker kullanmak yerine 1 kilo tatlandırıcı kullanması yeterli olacaktır.Bu sebeplerden dolayı firmalar tatlandırıcı kullanmaktadır.Bunlardan en yaygını glukoz şurubu olsa da bazı ürünlerde sakarin kullanılmaktadır.

Şekerin zararlarını anlatmakla bitiremeyiz fakat bunun yerini şekerden çok daha zararlı olan yapay tatlandırıcılar ile de dolduramayız.
Sakarin genel olarak karbonlu içecekler, instant içecek, buzlu çay süt ürünleri, reçel ve marmelat, şekerleme ürünleri, cider, turşu, dondurma, multi vitamin ürünleri, puding, jöle, çikolata, diş macunu ve ağız yıkama suyu, eczacılık ürünlerinde kullanılmaktadır.
Ama kahvemde yada çayımda ben şeker kullanmak istemiyorum tatlandırıcı olarak ne kullanmam gerekli derseniz bal kullanmanızı tavsiye ederiz.

Leave a Comment