Şifalı Bitkiler

Sarı Kantaron Neye İyi Gelir?

Sarı kantaron yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu otun en bilinen adı yara otudur. Bunun sebebi ise özelikle yaralar için kullanılmasıdır. Yara otunun diğer adları ise mayasıl otu, binbirdilek otu, kan otu ve koyun kıran otudur.
Yara otu denmesinin amacı her türlü yara için çok faydalıdır. Kan otu denmesinin amacı ise kanamayı hemen kesme özelliğindedir. Kantaron bitkisinin damar büzücü etkisi vardır. Bu nedenle çiçekleri dövülerek kanayan yaraya sürülür ya da kantaron yağı sürülerek kanayan yaranın kanaması durdurulur. Mayasıl otu denmesinin amacı ise basuru çok kısa sürede yok etmesidir.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?
Ağrı İçin Kullanımı
Sarı kantaron yağının eşsiz faydaları vardır. Ağrı, yanık, yaralar için çok faydalıdır. Kullanımı genellikle cilde sürülmek sureti ile olmaktadır. Çok etkili bir ağrı kesici ve kas gevşeticidir. Bu nedenle ağrılı bölgeler bu yağ ile ovularak masaj yapıldığında ağrının gittiği görülür. Antiseptik etkisi olan kantaron yağı özellikle romatizmal ağrılara çok faydalıdır. Deri tarafından emildiği için enfeksiyon ve bakteri ile mücadele ettiğinden iltihaplanmalardan dolayı oluşan ağrılara da çok etkilidir.

Yara, Yanık Tedavisinde Kullanımı
Özellikle yara ve yanık tedavisinde çok etkilidir. Hristiyanlar savaş sırasında oluşan yaralanmalarda kanamayı durdurması amaçlı bu yağı kullanırlardı. Amerika ve Avrupa da da son senelerde çok yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Tüm cilt yaralarına, cilt hastalıklarına ve yanıklara çok faydalı olan yağ sürülerek uygulanır. Bir diğer adı yara otu olan bitki en etkili yara tedavi amacı ile kullanılan bitkidir. Bu nedenle çok faydalı olan kantaron, aynı zamanda da damar büzücü etkisi ile kanamaları durdurur. Kanayan yaraya uygulandığında kanamayı durdurmaktadır.

Cilt İçin Kullanımı
Bir çok araştırma gösteriyor ki kantaronun iyileştirici etkisinin yanında cilt yenileyici etkisi de vardır. Bu nedenle ister güzellik kremi olarak gece yatmadan önce kırışık tedavisinde kullanabilirsiniz. Yüz üzerine düzenli sürüldüğünde ciltteki renk ayrımını yok eder. Bir çok güzellik kreminin içinde bulunan kantaron yağı tek başına da çok etkilidir.

Makat Çatlağı Ve Basur Tedavisinde
Makat çatlağı ve basur tedavisinde sürülerek uygulanan kantaron yağı çok faydalıdır. Çok kısa sürede makat çatlağını tedavi eder. Hemoroit tedavisinde memenin küçülmesini sağlayan yağ aynı zamanda da kanamayı durdurmaktadır. Buradaki şişliğin inmesine yardımcı olan kantaron yağı çok etkilidir.

Leave a Comment