Pratik Bilgiler

Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?

Bu soru hepimizin aklına takılmaktadır. Kendimize ve çocuklarımıza para verip alıyoruz ama doğalını mı yiyoruz yoksa bal haline dönüşmüş şeker mi tüketiyoruz. Gerçek balın faydaları saymakla bitmez. Fakat balın gerçek olup olmadığını anlayabilmek herkes için kolay değildir. Satıcının vicdanına kalmış bir durum maalesef. Paylaşacağımız bu yöntemler sayesinde artık gerçek balı anlayıp güvenle tüketebileceksiniz.

1-Ambalaja Dikkat!
Marketlerdeki bal kavanozlarının/ambalajlarının üzerinde “bal kodeksine uygundur” yazısının bulunması gerekiyor. Bal kodeksinin kriterlerine uygun olması sizin sağlığınıza uygun olduğu anlamına gelmektedir.

2-Şekerlenme
Balın buzdolabında bekledikçe kavanoz tabanından itibaren şekerlendiği görülüyorsa sahte olma ihtimali düşüktür. Ama şekerlenmeden kastımız kristalize olmuş yani tereyağ gibi yoğun kıvam almışsa gerçek baldır.

3-Renk Ve Koku
Sahte balın rengi biraz daha açık ve kokuludur. Rengine ve kokusuna bakarak anlayabilirsiniz. Gerçek bal biraz koyudur ve kokusu yoktur.

4-Ilık Su Deneyi!
Ilık bir suya 1 yemek kaşığı kadar bal koyun ve bekletin. Bal gerçek ise bıraktığınız şekilde kalacaktır, katkılı ise çözünmeye uğradığını göreceksiniz.

5-Genizde Yanma !
Gerçek balı tükettiğinizde tatlı bir ürün yesenizde boğazda yanma hissedersiniz. Çünkü balın gerçek tadı aslında biraz acıdır. Bu sebepla boğazınızda bir acıma hisstemeniz normaldir.

Leave a Comment