Saç Bakımı

Saç Kırıklarına Doğal Çözümler

Güzelliğine ve bakımına özen gösteren her kadın saçlarının sağlıklı ve bakımlı görünmesini ister. Her ne kadar gerekli bakımlar yapılsa da saçlar zaman içinde kuruyabilir ve kırılabilir. Saç kırılması hemen hemen her kadının başına gelen bir saç sorunudur. Saç kırıklarına önlem alınmadığı takdirde saçlar cansız ve soluk gözükecek ve sağlıklı görünümünü kaybedecektir. Bu yüzden öncelikle saç kurumasına ve buna bağlı olarak oluşan saç kırılmalarına neden olan faktörler belirlenmeli ve bu doğrultuda gerekli önlemler alınmalıdır.

Saç kırıkları neden oluşur?

Isı
Saç kurutma makinesi, saç fırçaları, saç kremi üzerindeki kimyasallar gibi aşırı ısınmaya neden olan araçlar kuruluğa neden olur ve saçın en derin tabakası olan korteks açıkta kalır. Telafi etmek için havadaki nemi çeker ve kırılmayla sonuçlanır. Hasar gören saçlarda ısı veren şekillendiriciler kullanmak daha da kırılganlığa neden olur ve sonuçta saçlar tamamen kopar.

Kimyasal işlemler
Kimyasal işlem gören saçlar doğal yapısını kaybettiği için nemini de kaybetmektedir. Saç boyama, perma gibi kimyasal işlemler saçların kurumasına, yıpranmasına ve sonuç olarak da kırılmasına yol açar. Bu yüzden saça uygulanan kimyasal işlemler en aza indirgenmelidir.

Güneş ışınları
Güneş tıpkı cilt gibi saçlara da zarar verir. Güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kaldığınızda saçlar yapısal olarak zayıflar ve saç kopması ve kaybına neden olur. Bu yüzden saçlarınızı bir şapka ya da şemsiyeyle korumalı ve güneş ışınlarının direk saça nüfuz etmesine engel olmalısınız.

Saç kırıklarına neden olan diğer etmenler:
Çok sık dişli taraklar kullanmak saçların kırılmasına sebep olur. Bu noktada saç tipine uygun bir tarak seçmek önemlidir.
Saçları her gün yıkamak saçtaki nem ve yağ dengesini bozar ve kurumlara ve daha sonrasında da kırılmalara yol açar. Bu yüzden saç yıkama sıklığı olabildiğince azaltılmalıdır.
Saçları çok sıkı ve aynı şekilde toplamak saçtaki kırık oluşumunu artırır. Bu yüzden saçlar gevşek bir şekilde toplanmalı ve lastik tokalar yerine geniş dişli tokalar kullanılmalıdır.
Saç şekillendirmek için kullanılan spreyler ve kimyasal içerikli diğer kozmetik ürünler saçların yıpranmasına ve sonrasında kırılmasına neden olur.
Saçları yüksek ısıda saç kurutma makinesiyle kurutmak da saç kurumasının ve buna bağlı olarak oluşan kırılmaların en önemli nedenlerinden biridir. Bu yüzden saçlar olabildiğince az ısıda kurutulmalı ya da ısı kullanmadan doğal bir şekilde kuruma tercih edilmelidir.

Saç kırıklarının belirtileri nelerdir?
Yıpranmış saçlar soluk ve mat görünür ve ıslandığında karışıklıklar oluşur.
Renk hızlı bir şekilde kaybolur ya da saçlar tarafından fazla emilir.
Saçlarda kuruluk vardır.
Esnekliği yoktur, kırılması kolaydır.
Büyük ölçüde gözeneklidir.
Saç kırıkları nasıl önlenir?
Saç kırıklarını önlemenin en basit yöntemi mümkün olduğunca saçların doğal halini korumaktır.
Saçlarınızı sıkı bir şekilde toplamaktan vazgeçin ve lastik tokalar kullanmayın.
Saçlar ıslakken daha kırılgandır. Bu yüzden saçlarınızı ıslakken taramamaya özen gösterin.
Boya, perma gibi kimyasal uygulamalardan mümkün olduğunca kaçının.
Saç sağlığınızı korumak için belirli aralıklarla kestirin.
Her zaman geniş dişli tarak kullanın. Böylece saçlarınızdaki elektriklenmeyi ve plastik ve sık dişli tarakların verdiği zararlı etkiyi önlemiş olursunuz.
Saçlarınızı sıcak suyla yıkamaktan vazgeçin. Çünkü sıcak su saçınızda var olan ph dengesini bozmakla kalmaz, aynı zamanda saçın kurumasına ve elektriklenmesine neden olur. Bu da kırık oluşumuna sebebiyet verir.
Saçlarınıza belli aralıklarla doğal yağlarla bakım yapın. Böylece saçınızın hem canlanmasını sağlamış olursunuz hep de saçlar kırıklara karşı daha dirençli hale gelir.

Saç kırıkları için doğal tedavi yöntemleri
Doğal içerikli maskelerle saçlarınıza bakım yapabilir ve yıpranmaların önüne geçebilirsiniz. Doğal ürünler saçlara düzenli bir şekilde uygulandığında kırıklarınız iyileşebilir ve saçlarınız daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilir.

Zeytinyağı
Zeytinyağı yüzyıllardır saç sağlığı için kullanılan doğal bir üründür. Hasarlı saçlara uygulandığı takdirde büyük bir iyileşme sağlar. Saç derinize ve saç uçlarınıza ılık zeytinyağı uygulayın. Birkaç dakika masaj yaptıktan sonra en az yarım saat bekletin. Daha sonra saçlarınızı ılık su ve doğal içerikli bir şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Avokado
Avokado vitaminler ve proteinden zengin olmakla birlikte yıpranmış saçlarınızı onarmaya yardımcı olur. Avokado saçları esnek tutar ve yumuşamasını sağlar. Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak yarım ya da bütün bir avokadoyu 1 il 2 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve en az yarım saat bekleyin. Ardından saçlarınızı ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Yumurta
Yumurta saç sağlığı için oldukça etkili vitamin ve mineraller içerir. Saçları yıpranmalara karşı korur ve saça canlılık ve yumuşaklık kazandırır. 2 yumurta ve 3 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın ve karışımı saçınıza sürün. En az yarım saat bekleyebilir ya da bir gece bu maskeyle uyuyabilirsiniz. Ardından saçınızı ılık su ve doğal içerikli bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Bal
Bal kuru saçları nemlendirmek için harika bir üründür. Bal saçtaki nemi tutar ve saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Yıkanmış nemli saçlara yarım bardak bal uygulayın ve saç derinize ve tellerinize masaj yapın. Balı saçlarınızda 20 dakika bekletin. Ardından ılık suyla ve doğal içerikli bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Muz
Muz kuru saçlarınızı nemlendirmek için harika bir üründür. Sağlıklı ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlar. Saçlarınızın uzunluğuna göre bir ya da iki muzu ezin. Hamur çok kalın ise bir miktar süt ekleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı saç derinize ve tellerinize uygulayın. Bu maskeyi saçlarınızda 25 dakika bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Leave a Comment