Saç Bakımı

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Doğal Yollar

Saç dökülmesi en çok erkeklerle ilişkili olarak gündeme gelmesine rağmen kadınlarda da bu problemden muzdaripdir. Özellikle kadınlar bu sorunla daha ağır şekilde mücadele etmek zorunda kalır. Saçınızı fırçaladıktan sonra ya da banyodan çıkınca çok fazla saç döküldüğünü mü görüyorsunuz?
Aynaya bakıp saçların arasından saç derinizi mi görüyorsunuz? Günde 50 ila 150 kısaç teli kopması normal kabul edilir, ancak bundan daha fazlasını kaybetmeye başlarsanız, gözle görülebilecek kadarıyla sorunlu hale gelmeye başlamış demektir. Bunu engellemek için bir kaç önemli bilgi paylaşmak istiyoruz.

 

Organik besinler                                                                                                                                                                                                                Organik besinler önemli çünkü kimyasal içermezler. Kimyasal maddeler, saç büyümesine müdahale eden endokrin bozucular gibi davranabilir.

Kabak çekirdeği
Kabak çekirdeği çinko açısından çok zengindir bu da saç sağlığı için çok önemlidir. Araştırmalar, çinko eksikliğinin hipotiroidizm ve saç dökülmesi ile bağlantılı olduğunu da göstermiştir.

Taze balık
Somon gibi taze ve doğal olarak avlanan balıklar omega-3 yağları açısından çok zengindir. Omega-3 yağları enflamasyonu önlerken, saç büyümesi ve kalınlaşması için çalışır.

Yeşil çay
Yeşil çay, detoksifikasyona yardımcı olur ve saç büyümesini teşvik eden antioksidanlar içerir.

Kemik suyu
Kemik suyunda bulunan yüksek protein, kollajen ve amino asitler sağlıklı saç büyümesini teşvik için mükemmel bir besindir.

Kafein
Kafein, saç büyümesini yavaşlatan bir madde olan DHT’nin etkilerini azaltarak saç millerini harekete geçiriyor ve saç dökülmesinin durmasına yardımcı oluyor.

Leave a Comment