Saç Bakımı

Saç Detoksu İçin Doğal Yöntemler

Saçlarımız her gün güneş, kirlilik, şekillendirme gibi sebeplerden dolayı hasar görür ve buna ek olarak bakım kremleri, şampuanlar gibi bakım ürünlerinin bileşenleri sürekli olarak onlarda birikirler. Bu nedenle saçlar zamanla yaşamdan yoksun ve kötü bir görünüm alırlar. Onları bu çileden kurtarmak için saç detoksu oldukça güzel bir yöntem olacaktır.

Yemeklik Soda
Yarım bardak yemeklik sodayı 3 bardak sıcak su ile karıştırın. Daha sonra saçlarınızı suyla ıslatın ve ardından bu karışımı saçlarınıza yedirin. Bir kaç dakika masaj yapın. Bunun ardından durulayın. Sıcak su saç köklerinizi kaldıracaktır ve yemeklik soda ise yağları, kepekleri ve tüm artıkları saçlarınızdan ve saç derinizden sökecektir. Bu uygulamayı haftada bir yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi
Yarım bardak elma sirkesini 2 bardak su ile karıştırın ve sonra saçınızı şampuan ile yıkayın ve durulayın. Daha sonra karışımı saçlarınıza uygulayın ama durulama yapmayın. Elma sirkesi saçın doğal yağlarını akıtmadan geri kalan zararlı artıkları temizleyecektir. Haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Salatalık ve Limon
1 büyük limon ve 1 orta boyutta salatalığın kabuğunu soyun ve onları çok ufak parçalara ayırın. Dilerseniz içine sevdiğiniz bir öz yağı da ekleyebilirsiniz. Bu karışım şampuan yerine kullanılabilir çünkü limondaki sitrik asit kafa derisini temizlerken, salatalık onu yatıştırır. Özellikle yağlı saç derisine sahip olanlar için bu mükemmel bir detokstur. Tüm biriken maddeler, yağ, kepek ortadan kalkar ve saç gelişimi sağlıklı hale gelir.

Tarçın
Yarım yemek kaşığı tarçını, 1 yemek kaşığı yemeklik sodayı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını güzelce karıştırıp homojen hale getirin, karışımı saç diplerinize uygulayın ve oradan saçın diğer kısımlarına yayın. 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Bu maske saçlarınızdaki birikimleri söküp olacaktır ve antioksidan içeriği sayesinde onları hasardan koruyacak, sağlıklı tutacaktır. Haftada bir defa bu uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a Comment