Saç Bakımı

Saç Beyazlamasına Karşı Bitkisel Çözümler

Günümüzde büyük küçük hepimizin problemi haline gelen saç beyazlamasına karşı şimdiye kadar hiç mücadele etmedik çünkü nasıl yapacağımızı ya bilmiyorduk ya da kimyasal içerikli  çözüm yöntemleri duyuyorduk.

Şimdi ise, saç beyazlamasına bitkisel çözüm sunan bu 8 formül ile hepimiz deneme şansını yakalayacağız. Sizler de bu 8 formül içerisinden kendinize en uygun olanı, elinizde bulunan veya temin edebileceğiniz malzemelere göre seçerek evinizde kolaylıkla deneyebilirsiniz.

Yeşil Kurutulmuş Ceviz Kabuğu

Kaynayan 1 litre suyun içine 5 adet cevizin kurutulmuş yeşil kabuğu eklenir ve sadece 5 dakika kaynatılır. Elde edilen bu ceviz kabuğu çayı ile saçlar her gün saç diplerine masaj yapılarak yıkanır. Bu çay saçta kalır ve durulanmaz. Bu uygulamaya 21 gün devam edeceksiniz. Kişisel farklılıklarımızı da hesaba katacak olursak bazılarımız için uygulama süresini uzatmak gerekebilmektedir.

 

Keten Tohumu ile Saçlara Doğal Rengini Kazandıran Karışım

200 gram keten tohumu yağı
4 adet orta boy limon
3 ufak diş sarımsak
1 kilo bal

Yapılışı:
Sarımsakları ve bütün limonları, bir blender içerisinde koyarak güzelce karıştırın. Limonları blender içerisine koymadan önce, sadece 2 tanesini soymanız gerekir. Ardından, keten tohumlarını ve balı ilave edin, yeniden karıştırın. Karışımı cam bir kavanoza koyun, kapağını güzelce sıkı bir şekilde kapatın. Bu karışımı buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz.

Uygulanışı:
Karışımdan, öğünlerden 30 dakika önce, 1 yemek kaşığı tüketeceksiniz. Ancan unutmayınız ki mutlaka tahta kaşık kullanmanız gerekiyor! En uygunu, karışımdan günde 3 defa almaktır.

 

Soğan, Sarımsak, Yumurta Sarısı ve Zeytinyağı
1 adet orta boy soğan ,
5 diş Sarımsak ,
1 adet yumurtanın sarısı,
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Nasıl Hazırlanır;
Soğan ile sarımsak güzelce ezilir ve bir kap içine yumurta sarısı ile zeytinyağı eklenerek krem kıvamına gelene kadar karıştırılır. Bu karışım saçlara sürülür ve 1 saat bekletilir. 1 saat geçmesinin ardından ılık su ile masaj yapılarak temizlenir. Saçlarınızın beyazlaması son bulana kadar haftada sadece 1 defa yapılması tavsiye ediliyor.

 

Taze ceviz Kürü
Taze yeşil cevizin dış kabuklarını az su ile haşlayın, içerisine ısıtılmış yarım kahve fincanı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı kuru maya ilave edin ve saçınız da bekletin. Ardından ılık suyla yıkayın .

Gül Yaprağı Yöntemi
Gül yaprakları temiz, havadar bir yerde kurutulup ardından yakılır ve bir kül elde edilir. Bu külün içine badem yağı ilave edilerek lapa kıvamına getirilir. Hazırlanan lapa ile saçlar haftada 1 defa ovuşturularak yıkanır ve ardından durulanır.

Çay ve yeşil ceviz kabuğu
Ceviz kabukları yeşil haldeyken çay ve suyla beraber kaynatılıp içine badem yağı eklenir ve bu bileşimle saçlar gün aşırı yıkanır. Bu karışımın saç bakımı ve saç beyazlamasında etkili olduğu belirtilmektedir.

Leave a Comment