Pratik Bilgiler

Rüyalarımızı Neden Unuturuz?

Sabah uyandığınızda gördüğüm rüyayı hatırlamıyorum cümlesini herkes kullanıyordur yada kullanmıştır bu hepimizin ortak sorunudur, gece gördüğümüz rüyaları sabah kalktığımızda unutmak. Bunun elbette bazı sebepleri var, şimdi biraz bunlardan bahsedelim.

Aslında bir rüyanın sona erme aşaması uyanmamızla birlikte gerçekleşirse hatırlama oranımız, uyanmadan önce sona eren rüyalara oranla çok daha yüksek. Çünkü beyin, uzun süreli hafızaların oluşturulması esnasında uyanık olmak zorunda. Uyku anında ise bu durum tam tersidir. Dolayısıyla bir rüyayı hatırlama oranımız, uyandığımız süreyle rüyayı gördüğümüz zamanın arasındaki süreyle doğru orantılıdır.

Rüyaların hatırlanma oranı, içerdiği duygusal karamlar ve mantıksal tutarlılıklarla birlikte doğru orantılı şekilde artıyor. Yapılan araştırmalar, gerçek hayatta olma ihtimali zayıf durumlarla ilgili görülen rüyaların daha az hatırlandığı yönünde.
En çok hatırladığımız rüya çeşitleri ise kabuslar. Bu tarz rüyalar beynin ve vücudun pasif durumdan kurtulmasını sağlar ve uyanmamıza sebep olur. Az önce de belirttiğimiz gibi rüya eğer uyandığımız sırada sonlanırsa hatırlama ihtimalimiz de artıyor. Genelde rüyaları hatırlamıyor olduğumuz durumlarda başkası tarafından uyandırıldığımız yada alarmla kalktığımız zamanlardır.

Leave a Comment