Pratik Bilgiler

Ponza Taşı Nedir ve Nasıl Kullanır?

Ponza taşı(topuk taşı); yanardağ patlamaları sonucu oluşan lavların en üstünde oluşup bu şekilde katılaşan çok değişik renklerde bulunabilen doğal bir camdır. Kızgın haldeki magmanın ihtiva ettiği gazların aniden soğuması esnasında ana kütleden ayrılması sonucu oluşan bir maddedir.

Ülkemizde çıkan ponza taşının büyük çoğunluğu; Bitlis, Kayseri, Van ve Nevşehir’den çıkarılmaktadır. Ayrıca; Ankara, Iğdır ve Kars gibi illerimizde de pomza yatakları bulunur.
Dilimizde; topuk taşı, nasır taşı,pomza taşı, sünger taşı, köpük taşı gibi isimleri bulunur.

Evde Pomza Taşı Nasıl Kullanılır?
Tüylenmiş kazaklar ve diğer elbiseler üzerinde biriken tüyleri almak için kullanılır.

Saksı topraklarına ponza karıştırmak nem seven bitkiler için çok iyi gelecektir.

Ponza taşı bahçe için kullanımlarda daha çok küçük parçalar halinde satılmaktadır. Kurak topraklarda toprağın su tutma kapasitesini arttırmakta killi topraklarda ise drenajı arttırmakta ve köklerin büyümesini sağlamaktadır.

Evde kotlara desen ve yırtık yapmak için kullanılabilir.

Sert topukları eski haline getirmek için zaten topuk taşı olarak satılıyor.

Ciltteki ölü hücreleri temizlemek için kullanılır. Cilt için kullanımlarda mutlaka ıslatılmalıdır. Ayrıca; cilt için kullanımlarda yumuşak özellikli ponza taşı daha iyi ve sağlıklı sonuç verir. Kullanmadan önce cilt ve taş ıslatılmalıdır.

Emici özelliği nedeniyle evlerde koku taşları olarak kullanılabilir. Taşa bir miktar sevilen yağlar emdirilir ve öylece bırakılır.

Ponza Taşı Nerelerde Kullanılır-Özellikleri Nelerdir ?
Ülkemizden çıkan ponza taşları inşaat sektöründe değerlendirilmektedir. Ayrıca topuk bakımı için herkesin bildiği ve kolayca ulaşabildiği bir taştır. Ağırlıklı olarak silis minerali (%75) içermektedir. İçerdiği Siliysum dioksit taşa, aşındırıcı bir özellik kazandırmıştır.

Bileşenlerinden biri olan Al2O3 ise taşın yüksek ısıya ve ateşe dayanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda içerdiği diğer bileşimler malzemeye üstün özellikler kazandırmıştır. Yaklaşık 2 bin yıldır inşaat alanında kullanıldığı görülmektedir.

Pomza taşının inşaat sektöründe bu denli kullanımının nedeni; hafif olması, ısıya ve ateşe karşı dirençli olması, mükemmel bir ısı ve ses izolasyonu sağlayabilmesi, yangına karşı dayanıklı olması, depremlerde binanın esnekliğini arttırması, soğuğa karşı etkili olması sayılabilir.

Bunların dışında pomza taşı; tekstilde kotların ağartılması ve yumuşatılmasında, tarım ilaçlarında, gübrelerde, diş tozlarında, diş parlatıcı olarak, diş macunlarında, deterjanlarda katkı maddesi olarak, boyacılık gibi sektörlerde kullanıldığı görülmektedir. Ayrıca gözenekli yapısı nedeniyle su tutucu özelliği bulunur. Kurak arazilerde ponza taşı arazinin su oranını korumak için kullanılmaktadır.

Leave a Comment