Pratik Bilgiler

Pireler Nasıl Yok Edilir?

Pirelerin sadece evcil hayvanlarda yaşamlarını sürdürebilmeleri yanlış bilinen bir bilgi olup insanlarda rastlanması mümkündür. İnsan derisi üzerinde ısırık izleri görünen pireler aynı şekilde kaşınma ihtiyacı doğurarak ısırdıkları yerde ciltte tahribat da oluştururlar. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden bir cilt doktoruna başvurmak gerekebilir çünkü pire ile aynı etkileri gösteren başka rahatsızlıkların da belirtisi olabilir.
Pireler yaşam alanlarında bıraktıkları dışkıları ile kendilerini belli ederler. Bu dışkılar bakın alanda pire yaşamının devam ettiğinin belirtisidir. Şekli ve büyüklü açısından daha çok bir karabiber tanesini andıran pire dışkısını tespit etmek oldukça kolaydır. Genellikle yaşam alanı olarak seçtikleri evcil hayvanların yataklarında, ev mobilyaları arasında bulunan hali ve kilimlerde, çoğu zaman evcil hayvanların dolaştığı insan yaşamına ait yatak ve nevresimlerde görülebilir.

 

Pireler Nasıl Yok Etmenin Yöntemleri
Pirelerin üreme ve yaşama alanları göz önünde bulundurulduğunda pire ile mücadelenin çok da kolay olmadığı gözler önüne serilmektedir. Yaşam alanı olarak seçtiği canlıdan ziyade canlının bulunduğu ortamdaki hemen her eşyanın da pire ile mücadele kapsamında temizlenmesi ve ayrıştırılması ihtiyacı doğar.

Mevcut bir yaşam alanından ve canlıdan pirelerin uzaklaştırılması ve yok edilmesi için çift yönlü önlemler alınmalıdır. Bunlardan biri fiziksel ayrıştırma yöntemleri diğeri ise kimyasal ayrıştırma ve uzaklaştırma yöntemleridir.

İlk etapta yapılması gereken öncelikli uzaklaştırma işlemi pirenin bulaştığı canlıdan olmalıdır. Evcil hayvanınızın pire tespiti yapılmalı, pirelerden uzaklaştırılmalı ve gerekli pire kontrol işlemleri yapılmalıdır. Böylelikle evcil hayvanınızı pirenin verdiği rahatsız edici kaşıntı ve deri tahribatından kurtarmış olacaksınız. İkinci aşamada ise yaşam alanını komple temizlemeli ve akabinde bir koruma programı uygulatarak yaşam alanına pire gelmesini önleyici önlemeler almalısınız.

Her türlü koruma işlemi öncesinde mevcut yaşam alanınızı komple temizlemeli, hali, kilim vb. kullanım ekipmanlarını temizletmeli ve pire ve yumurtalarından arındırmalı, yatak, nevresim ve örtü gibi, çoğu zaman havlular da dahil olmak üzere pire yumurtasının bırakılabileceği ve pirenin yaşamını sürdürebileceği tüm malzeme ve ekipmanların temizliğinden ve hijyeninden emin olmalısınız.
Tüm bu işlemler neticesinde bir koruma programı dahilinde evinizi ve yaşam alanlarını ilaçlatabilirsiniz.
Pireler akrep familyasından gelme olmaları sebebiyle akrep kovucu birçok önlemin pire uzaklaştırma işleminde de işe yaradığı gözlemlenmiştir. Bu anlamda sık sık duyulan kedi otu, sosyete soğanı gibi bitkilerinde yetiştirilmesi pireden korunma yöntemleri arasında yerini alabilir.

Leave a Comment