El İşleri

Penye İpten Kilim Nasıl Yapılır?

Eski tşörtlerimizide değerlendirebileceğimiz gibi uygun fiyata da bulabileceğimiz penye ipler sayesinde eviniz için paspas, sepet, supla ve birçok ürün örebilirsiniz. Penye ipten yapılan renkli ve yumuşacık paspaslara hepimiz bayılıyoruz. Mağazalarda çok yüksek fiyata görebileceğimiz bu ürünleri kendiniz çok düşük maliyetle ortaya çıkarabilirsiniz.

Öncelikle sihirli halkamızı yapıyoruz. Üzerine on altı adet ikili trabzan yapalım ve ilk sıramızı hazırlayalım. Sihirli halkamızın çekme ipini iyice çekelim ve orta kısmı mümkün olduğu kadar az boşluk kalmasına dikkat edelim.

İkinci sırada arttırma işlemimizi her trabzan başında yapalım. Yani her deliğe bir adet değil de iki adet ikili trabzan yapıp modeli genişletelim.

Üçüncü sıramızda ise renk değişiminden sonra . Her deliğe iki adet ikili trabzan değilde bir deliğe iki adet trabzan yapıp bir sonraki delikte bir adet ikili trabzan yapalım. Bir sonraki sırada iki deliğe birer adet ikili trabzan bir sonraki deliğe arttırım için iki adet ikili trabzan yapalım.

Bu şekilde artırarak paspasınızı istediğiniz ölçüye gelene kadar örmeye devam edebilirsiniz. İsterseniz her sırada farklı renkler kullanabilirsiniz yada tek renk olarak da modelinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Hatta paspasınızı yuvarlak yerine kare yada dikdörtgen olarak şekillendirebilirsiniz.

Leave a Comment