Pratik Bilgiler

Paslanan Bıçaklar Nasıl Temizlenir?

Paslanmış bıçaklar hepimizin görmek istemediği bir durumdur. Çünkü bıçakları tükettiğimiz her şeye değmektedir nerdeyse bu sebeple bıçakların temizliği çok önemlidir. Pas lekelerinden kurtulmak için en pratik yöntemleri sizlerle paylaşmak isteriz.

LİMON SUYU TUZ YÖNTEMİ:
Bir limonu ortadan ikiye kesin ve üzerine 1 çay kaşığı tuz ilave edin. Paslı bıçağı limon ve tuz ile küçük bir kabın içinde ovalayın. 1 saat bekledikten sonra eski bir diş fırçası ile fırçalayın. Bol su ile duruladıktan sonra temiz bir bez ile kurulayın.

KARBONAT YÖNTEMİ:
Temiz bir parça bezi, musluk suyu altında ıslatın. Üzerinde 1 tatlı kaşığı karbonat ilave edin. Karbonatlı bez ile bıçağı ovalayıp, pas lekesinin çıkmasını sağlayın. Gerekirse işlemi tekrar edin. Bol su ile duruladıktan sonra temiz bir bez ile kurulayın.

SİRKE YÖNTEMİ:
Pas lekesi olan bıçakları, üzerine çıkacak kadar sirke dolu bir kabın içerisinde 1 saat boyunca bekletin. Pas lekesi hafifse, sirkeye batırılmış bir bez ile silmeyi deneyin. Bol su ile duruladıktan sonra temiz bir bez ile kurulayın.

LİMON TUZU YÖNTEMİ:
Paslı bıçağı plastik bir kap içine alın. Üzerine limon tuzu ekleyip, ardından sıcak su dökün. İnatçı pas lekeleri için bir gece boyunca bu karışımda bekletip, ertesi sabah bol su ile duruladıktan sonra temiz bir bez ile kurulayın.

 

Leave a Comment