Şifalı Bitkiler

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya çayının vücuda birçok faydası vardır. Pek çok bayan regl dönemlerinde depresiftir. Regl dönemleri boyunca her gün tok karnına demleyip içecekleri bir bardak papatya çayı, depresif durumlarına büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Papatya, adeta reglden dolayı sıkıntılı ve depresif bir dönem geçiren bayanlar için özel olarak yaratılmış bir bitki çeşididir. Papatya, bayanların regl dönemlerini rahat ve huzurlu geçirebilmeleri için önemli bir bitkidir.

Papatya çayı sayesinde sindirim sisteminin rahatlaması, kadınların adet dönemlerindeki ağrılarının giderilmesi sağlanabilir. Ayrıca papatya çayı iştah açar, hemoroid tedavisinde de kullanılabilir. Bu şifalı bitkinin çayı gargara yapılmak suretiyle kullanılarak boğaz ağrıları ve ağız yaralarının tedavisinde kullanılır. Diş ağrıları için ve uykusuzluğa karşı da çayı faydalıdır.

Papatya çayının faydaları şu şekildedir
– Uyku bozuklukları tedavisinde kullanılır
– Romatizmal rahatsızlıklar için kullanılır
– Deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletir
– Yemeklerden sonra sindirime yardımcı olarak kullanılır
– Gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılır
– Sabah bulantılarını hafifletir
– Alerji belirtilerini azaltır
– Stresi azaltır
– Mide kasılmalarını engeller
– Kaygıyı azaltır ve genel bir rahatlama sağlar
– Bağırsak sorunlarını giderir
– Bağırsak iltihaplanması tedavisinde yardımcı olarak kullanılır
– Kasları gevşetir, krampları azaltır
– Bağırsak hareketini arttırır
– Diş eti hastalıklarını önler
– Ağız iltihaplarını iyileştirir
– Sakinleştirir
– Karaciğeri çalıştırır
– Adet dönemi kasılmalarını hafifletir
– Sırt ve bel ağrılarını hafifletir
– Bağışıklık sistemini güçlendirir
– Boğaz ağrısını alır
– Apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılır

Papatyanın Diğer Faydalı Kullanım Şekilleri

Papatya, arpacık tedavisinde 1 çay bardağı kaynak suya, 1 kahve kaşığı ufalanmış çiçeği konularak fayda sağlanabilir. 15 dakika bekletildikten sonra ince ve temiz bir tülbentten süzülür. Bu suya, küçük bir parça pamuk batırılıp göz kapağının üstüne konur. Pamuk, soğudukça yenisi ile değiştirilir. Göz çapaklanması için ise bu su ile gözler silinir.

Bağırsak gazları, hazımsızlık ve idrar söktürücü etkileri de olan papatyanın bu faydasından yararlanmak için; 3 çay kaşığı bitki fincana konur ve üzerine kaynar su dökülür, üzeri kapanarak 5-10 dk. demlenir. Yudum yudum içilmesi önerilir.

Bağırsak solucanlarını dökme etkisi olan papatyanın bu faydasından yararlanmak için; 1 bardak kaynar suya 2 çay kaşığı papatya atılır, 10 dk. demlendikten sonra içilir. Bu tedaviye sabah akşam olmak üzere 4-6 hafta devam edilir. Son iki üç haftada çaya aynı miktarda sinameki müshil olarak katılır.

Papatyanın tek başına romatizma tedavisinde etkisi olmasa da içine nane ile beraber zeytinyağına koyularak elde edilen karışım, romatizma ağrısı olan yere yedirerek masaj yapılır. Bitki, kekik, nane, ıhlamurla beraber kaynatılıp içilirse bu içecek de romatizmaya iyi gelir.

Papatya çayı nasıl hazırlanır?
İyi bir papatya çayı hazırlamak için 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin üzerine yarım litre kaynamış su ekleyerek 3-5 dakika demlenmesini beklemeniz yeterli. Daha sonra papatyayı süzerek çayınızı içebilirsiniz. Tatlandırmak için bal ya da bir kaç damla limon ekleyebilirsiniz. Bunun dışında diğer başlıklarda papatya çayının iyi geldiği rahatsızlıklara göre papatya çayının hazırlanışının değiştiğini görebilirsiniz. Rahatsızlığınıza göre papatya çayının hazırlanışı değiştiği için yazının tamamından kendinize ve rahatsızlığınıza uygun hazırlanış şeklini seçebilirsiniz.

Leave a Comment