Sağlıklı Yaşam

Panik Ataktan Kurtulmak İçin Bitkisel Tedavi Yolları

Panik atak krizlerini bazen çok hafif bazende çok şiddetli yaşarız. Çoğu zaman da kalp krizi ile karıştırılmaktadır. Ama Bu ataklardan kurtulmak için hayatımıza sokmamız gereken bazı bitkisel çaylar bulunmaktadır.

 

Yeşil çay
Yeşil çay bedeninize iyi geldiği kadar psikolojik olarak da rahatlatan bitkilerdendir. Bu sağlıklı içecek panik atak tedavisi bitkisel yöntemlerden olup, panik atak belirtisini hafifletmek için gerekli birçok vitamin ve mineraller vardır. Modunuzu yükseltiyor ve zihinsel odaklanmanızı da artırmaya yardımcı oluyor. 1 bardak sıcak suya 2 yemek kaşığı yeşil çay atıp, üzerini örtün ve 5 dakika demlemeye bırakın. Süzüp, içine biraz bal ve limon suyu ekleyip günde 2-3 bardak için.

Çarkıfelek Çiçeği
Bitki uzmanları passion flower olarak da bilinen çarkıfelek çiçeğinin panik atak tedavisinde oldukça etkili olduğunu bildiriyorlar. Passion flower bitkisi beyindeki gama amino butirik asit miktarını artırmaya yardımcı krisin ve benzoflavone gibi flavonoidler içerir. Beyinde bu maddenin artışı stresi ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur. Çarkıfelek çiçeğini çay olarak tüketebilir, doktorunuza danışıp hap şeklinde alabilirsiniz.

Papatya
Papatya, kalsiyum ve magnezyum içeriği ile panik atak krizlerini hafifletmeye de yardımcıdır. Bir bardak sıcak suya iki tatlı kaşığı kurutulmuş sarı papatya ekleyin. Üzerini kapatın ve 10 dakika boyunca bekletin. Süzün ve biraz bal ekleyerek için. Günlük 2 bardak içmeniz yararlı olacaktır. Alternatif olarak doktorunuza danışıp günde 400-1600 mg papatya kapsülünü hap olarak da alabilirsiniz.

Kediotu bitkisi
Kediotu, panik atak tedavisinde yaygın olarak kullanılan, sinirleri yatıştıran bitkilerdendir. Ulusal Fobik Derneği tarafından yapılan çalışmada kediotu bitkisinin panik atak belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceği saptandı. Bu ot, ayrıca uykusuzluğa da iyi gelir.İki tatlı kaşığı doğranmış kediotu kökünü 8-10 saat soğuk suda bekletin. Suyu süzün ve gün boyunca ara ara için. Dört haftadan fazla uygulamayın. Ayrıca hamile ve emziren bayanlar için uygun değildir.

Ginseng
Ginseng bir adaptojen olması ile aynı zamanda panik atak tedavisinde de kullanılır. Yapılan araştırmalarda ginseng alan insanların olumsuz koşullarla daha iyi başa çıktığı saptanmıştır.
5-8 ince ginseng dilimini 3 bardak suya ekleyerek kısık ateşte 15 dk pişirin. Süzün biraz bal ekleyin ve soğuduğunda için. Gerekirse günde 1-3 bardak içebilirsiniz. Eğer yüksek tansiyon ilacı alıyorsanız ginseng tüketmeyin.

Yavaş Nefes Alın
Doğru nefes alma tekniklerini uygulayarak panik atağa son verebilirsiniz. Vücudunuza giren oksijen sizi sakinleştirir. Yavaş, derin nefes panik atak belirtilerini azaltabilir. Rahatlatıcı bir pozisyonda oturun ve kasları gevşetmeye çalışın. Burnunuzdan derin nefes alın. Ardından, ağzınızdan yavaşça nefes verin. Aynı zamanda, sakinlik üzerine yoğunlaşın. Rahatlayana ve sakinleşene kadar devam edin.

Sıcak Banyo
Sıcak banyo ya da duş panik atağa karşı acil bir şekilde rahatlamanıza yardımcı olur. Sıcak su dolu bir küvetin içine lavanta, papatya gibi istediğiniz bir uçucu yağdan biraz ekleyin. Jojoba yağını da içine katın 15-20 dakika bu suda bekleyin. Stresli olduğunuzda ya da panik atak durumunda uygulayın.

Masaj
Panik atak şiddetini ve sıklığını azaltmak için her gün masaj yaptırın. Masaj için sakinleştirici olan bitkilerin aroma üreten yani esansiyel yağlarını kullanın. Susam, zeytin veya hindistancevizi yağı gibi yağlar buna uygundur. Seçtiğiniz yağı hafifçe ısıtın. Ilık yağla boynunuza, omuzlarınıza, bacaklarınızın ön ve arkasına masaj yaptırın. Gerektiği zaman tekrarlayın.

Leave a Comment