El İşleri

Örgü Kapı Süsü Nasıl Yapılır?

Örgü örmek hem rahatlatan hem de hoş vakit geçirmek için kadınlara iyi gelen bir hobidir. bu güzel kapı süslerini çeşitlendirerek satışını yapabilirsiniz yada dostlarınıza hediye hazırlayabilirsiniz. El emeği bir hediye herkesi mutlu edecektir.

Kapılarınızın daha güzel görünmesi için hazırlayacağınız kapı süsü için yuvarlak bir strafora ihtiyacınız olacak. Elinizde kalan farklı renteki iplikleri kullanarak renklendirebilirsiniz.

30 tane zincirle başlanır. Simidin boyuna uygun rengârenk trabzanlar örülür. Tığ işinde iyi olmayanlar haraşoda yapabilir.
Örülen uzun örgünün ucu tersten birleştirilir. Örgü simit gibi olacaktır. Tamamlanan örgü simide geçirilir ve birleşim yerlerinden dikilir.
Örgüde genişlik oluşursa dikerken içe alınabilir. Üzerini süslemek için tığ ile çeşitli çiçek ve yapraklar yapılır. Çiçek ve yapraklar dikilerek birleştirilir. Farklı büyüklükte çiçekler kullanmak daha hoş bir görüntü sağlayacaktır.

Kapı süsünün fazla renkli olması istenmiyorsa zemin ve çiçekler için tek renk kullanılabilir. Aynı aşamalardan bu örgülerde geçirilerek örme kapı süsü yapılışı tamamlanmış olur. İsteğiniz ve zevkinize göre kapı süslerini çeşitlendirebilirsiniz.
Üst kısmına keçeden farklı şekiller yaparak içini doldurarak kapı süsünüzün üstüne de dikebilirsiniz.

Leave a Comment