Doğal Tedaviler

Ödem Söktürücü 5 Çay Tarifi

Vücudumuzda oluşan mevsim değişikliği ve çeşitli sebeplerden meydana gelen ödemden kurtulmak mümkün. Ödem vücutta meydana gelen sıvı tutulmasıdır.

Fazla sıvı vücutta biriktiğinde ödem oluşur. Ödem, ayakta kaldıktan sonra ayak bileği çevresinde en kolay şekilde görülebilir. Aynı zamanda uyuyup uyandıktan sonra göz çevresinde meydana gelen şişlikte vücutta biriken sıvıdan kaynaklanır. Bazen akciğerlerde bile olabilmektedir ve bu durum yüzünden nefes darlığı yaşayabiliriz.

Ödem genelde fazla tuz tüketimi, alkol, yanlış beslenme, yeteri kadar sıvı tüketmeme, hareketsizlik gibi nedenlerden oluşur. Bazen de kullanılan ilaçlar ödeme neden olabilir.Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz çay tarifleri ile vücudumuzdaki ödemden kurtulmak çok kolay.

 

Mısır Püskülü Çayı

Malzemeler
– 2 bardak su
– 1 tutam mısır püskülü
– 1 tutam kiraz sapı
– Maydanoz sapı
– 1 çay bardağı yeşil çay
Hazırlanışı :
iki bardak suyu bir cezvenin içerisinde kaynatın. İçerisine malzemeleri ekleyip 5 dk boyunca bekletin.

 

Elma Limon Çayı

Malzemeler
– 1 limon
– 1 tarçın çubuğu
– 1 adet elma
– 1 tatlı kaşığı karabiber
– 1 litre su
Hazırlanışı:
Elma ve limonu 4 parçaya bölün ve bir kabın içerisine koyun. Sonrasında içerisine tarçını ve karabiberi ekleyerek 1 litre suyun içerisinde kaynatın.

 

Zencefil Çayı

Malzemeler
– 1 cm boyunda zencefil
– 1,5 bardak su
– Biraz bal
Hazırlanışı:
1 cm uzunluğundaki zencefil parçasını soyun ve 15 dakika boyunca 1,5 bardak suda ince dilimler halinde kaynatın. Kapağı kapalı bir şekilde kaynamasına özen gösterin. İçerisine bak ekleyin ve süzün.

 

Elma ile Adaçayı Çayı

Malzemeler
– 1 kırmızı elma
– 1 limon
– 1 tarçın çubuğu
– Yarım çay kaşığı karabiber
– 1 çay kaşığı biberiye
– 1 tatlı kaşığı Adaçayı
– 1 litre su

Hazırlanışı:
Elma ve limonu 4 parçaya doğrayın ve bir kabın içine koyun. Tarçın, biberiye ve karabiber ekleyin. Kabın içerisine 1lt su ekleyerek kaynatın. Kaynatıldıktan sonra süzün. Şeker veya bal eklemeyin.

 

Karahindiba Çayı

Malzemeler
– 1 bardak su
– 2 çay kaşığı Karahindiba
Hazırlanışı:
Birkaç dakika kaynatılmış suya 1 çay kaşığı karahindiba ekleyin, sonra kapağı kapatın ve 5 dakika demleyin. Bu karışıma şeker veya çay eklemek önerilmez.

Leave a Comment