Pratik Bilgiler

Neden Esneriz Biliyor Musunuz?

Uykulu olduğumuzda, yorgunken, sıkıldığımızda, birisini esnerken görürsek, önemli bir durum öncesi ya da stresliyken esneriz.Yapılan bazı araştırmalara göre esnemenin nedeni daha fazla oksijen alıp, vücutta biriken karbondioksiti dışarı atmaktır. Eğer kalabalık bir odadaki insanlar esniyorsa bu neden anlamlı gibi görünebilir. Çünkü ortam kapalı ve kişi sayısı fazla olduğu için ortamda daha fazla karbondioksit olacaktır. Peki, öyleyse koşu yapan biri neden koşarken bir yandan da esnemez? Provine adlı bir psikolog kişilere fazladan oksijen verip ortamdaki karbondioksiti azaltmasına rağmen insanların esnemesine engel olamamıştır.

Esneme Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İnsanlarda esneme anne karnında başlar. Anne karnındaki bebeklerin esnemesinin akciğer ya da beyin gelişimlerine destek olduğuna inanılır.
Vücuttaki ısı uykudan önce ve sonra bir miktar yükselmektedir. Bu ısı yükselişi de o anlardaki esnememizi açıklayabilir.
Esneme ile beraber beynin serinlemesi dikkatimizi yoğunlaştırabilmemizi sağlar.
Esneme genellikle irademiz dışında gelişir.
Eğer ağzımız kapalı ise esneyemeyiz.
İnsanlar dışında kedi, köpek gibi birçok hayvan da esnemektedir.
Esneme aynı zamanda vücudun kendini sakinleştirme yollarından birisidir. Örneğin birçok insan önemli bir sınav öncesi esnemektedir.
Esneme ile ilgili ilk çalışma 2500 yıl önce Hipokrat tarafından yapılmıştır. Hipokrat’ın yaptığı araştırma sonucuna göre esnemek ateşli hastalık sonrası vücutta biriken kötü havanın temizlenmesine yardımcı oluyordu.
Esnemenin bulaşıcı etkisi en fazla aile ya da arkadaşlar içinde görülmektedir. Duygusal bağımız olmayan kişilerden oluşan bir toplulukta ise esnemenin bulaşıcı etkisi azalmaktadır.

Leave a Comment