Doğal Tedaviler

Muz Kabuğunun Faydalarını Biliyor musunuz?

Hepimizin çöpe attığı muz kabuğu, birçok hastalık ve soruna çare oluyor. Muz meyvesinin iç kısmındaki yumuşak ve tatlı kısım tercih edilse de aslında birçok meyvede olduğu gibi faydası kabuğundaymış.

Muz Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları
Muz, birçok vitamin, mineral ve karbonhidratı barındırır. B6, B12 vitaminleri ve magnezyum, potasyum değerleri çok yüksek olan bir besindir. Az şeker içerir.

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma
Sigara, kahve ve bakımsızlıktan dolayı sararan , zarar gören dişler için muz kabuğu beyazlatıcı olarak da faydaları bulunmaktadır. Kimyasal diş beyazlatma ilaçları ile riske atacağınız ağız sağlığınız ve harcayacağınız parayı da göz önünde bulundurarak bu doğal yöntemi denemenizi öneriyorum.

Normal şekilde dişinizi fırçaladıktan sonra yaklaşık iki dakika boyunca dişlerinizi muz kabuğunun iç kısmı (yumuşak olan) ile dairesel hareketlerle ovun. Düzenli olarak günde iki kez bunu uygulamanız durumunda kısa sürede daha beyaz dişlere sahip olacaksınız.

Siğilleri Temizler
Ciltte hoş olmayan görüntüleri meydana getiren siğillerin tedavisinde de muz kabukları rol oynamaktadır. Potasyum eksikliğinden dolayı meydana gelen siğilleri muz kabuğu ile temizlemek mümkündür.

Öncelikle siğil olan bölgeyi su ve sabunla temizleyin. Duruladıktan sonra muz kabuğu ile siğilin olduğu bölgeyi ovun. Yumuşayan muz kabuğunu tam siğilin üzerinde kalacak şekilde oraya bant ya da bandaj yardımı ile sabitleyin. Gece boyunca o şekilde muz kabuğunu yerinden oynatmadan geçirin. Aynı işlemi 3-4 gece uyguladıktan sonra etkileri görmeye başlayacaksınız.

Muz Kabuğu İle Sivilce Tedavisi

Belirli dönemlerinde hızlanan sivilce oluşumunu engellemek için her gün beş dakika boyunca sivilce çıkan bölgelere muz kabuğu ile masaj yapın. Mevcut sivilcelerinizin kaybolmaya başladığını görmeniz kısa zaman alacaktır.

Kırışıklıkları Giderir
Muz kabuğu, cildi nemli tuttuğundan kırışık oluşumuna engel olur. Bir muz kabuğunu püre haline getirdikten sonra içine bir yumurta sarısı ekleyip çırpın. Yüzünüze sürüp beş dakika bekletin ve yıkayın. Bu tedaviyi düzenli uyguladığınız taktirde kısa sürede sonuç almaya başlayacaksınız.

Muz Kabuğunun Ağrı Kesici Etkisi
Ağrıyan bölgeye muz kabuğunu yerleştirin ve sarın. 30 dakika bekledikten sonra ağrı azalmaya başlayacaktır.

Sedef Hastalığında Muz Kabuğu Tedavisi
Tipik deri hastalığı olan Sedef için düzenli muz kabuğu uygulamaları ile daha hızlı ve doğal sonuçlar almak mümkün.

Muz Kabuğu ile Yara Tedavisi
Muz kabuğu, yaraların daha hızlı onarılmasını ve daha çabuk kurumasını sağlar. Yaraların iz bırakmasını da ciddi oranda önler.

Muz Kabuğunun Parlatıcı Etkisi
Muz kabuğu ile sildiğiniz/ovaladığınız ayakkabı, deri çantalar ve gümüşleriniz temizlenerek parlamaya başlar.

Muz Kabuğu Depresyona İyi Gelir
Depresyondayken insan kendini iyi hissetmez. Eğer muz kabuğu yemeyi denerseniz depresyondan az da olsa sıyrılmış olacaksınız.

Muz Kabuğu Kolesterolü Düşürür
Kolesterol, kalp krizi ve felç gibi ağır tahribat veren durumları önler. Ayrıca içeriğindeki lifler yardımı ile geç acıkma sağlayarak diyetisyenlerin önerdiği besinler arasında yerini almıştır.

Baş Ağrısı için Muz Kabuğu Tedavisi
Ezilmiş, püre haline gelmiş muz kabuğu ile baş ağrısı tedavisi yapmak mümkün ve etkili bir yöntem. Alına dağıtılarak koyulan muz kabuğu püresi ile kısa sürede ağrılarınızdan (migren dahil) azalarak kurtulmanız mümkün.

 

Leave a Comment