Doğal Tedaviler

Morlukları İyileştirmek İçin 4 Doğal Çözüm

Bir anda kolunuza veya bacağınıza bir darbe alarak morarmalar yaşayabilirsiniz. Hepimizin daha önce başına gelmiştir. Morarmaları iyileştirmeye yardımcı olabilecek ev yapımı çözümler ve doğal malzemeler vardır. Hatta zamanında uygularsanız morarmalar oluşmadan bile onları önleyebilirsiniz.

Morlukları İyileştirmek İçin Ev Yapımı Çözümler
Sık sık oldukça koyu renkli morluklarla karşılaşıyorsanız, bu morlukları iyileştirmek için aşağıdaki çözümleri kullanabilirsiniz. Çok etkili tekniklerdir ve morluk görüntüsünü iyileştirirler.

1. Soğuk Kırmızı Et
Etin, özellikle pirzolanın oluşmak üzere olan izin emilmesine yardımcı olduğunu söylerler. Bu çözümü kullanmak için morarmanın ortaya çıkmasını beklememenizi şiddetle öneririz. Bunun yerine soğuk eti hemen uygulayın ki morluk oluşmasın.

2. Buz Küpleri
Morlukların üzerinde buz küplerini kullanırken çok dikkatli olun. Onları doğrudan cildinizin üzerine koymayın. Çünkü buz cildinizin tahriş olmasına ve yanmasına yol açabilir. Açık bir yaranız varsa buz uygulamamalısınız. Ancak sadece morluk varsa temiz bir bezin veya çantanın içine buz koyup uygulamayı yapabilirsiniz. Şişliği önlemek için morluğun üzerine buzu koyabilirsiniz.

3. Elma Sirkesi
Elma sirkesinin kanınızın daha iyi bir şekilde dolaşmasına yardım edeceğini göreceksiniz. Morluk yavaş yavaş kaybolacak. Pek insanın da dediği gibi elma sirkesi, mucizevi oranda etkili olan doğal çözümlerden biridir. Morarmayı azaltmaya yardımcı olmak için biraz elma sirkesini soğuk suyla seyreltin. Sonra etki altındaki bölgeye bir pamuk yardımıyla uygulayın.

4. Tuz ve Limon
Bir morarma olması durumunda, limon, cildinizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Bu ev yapımı çözümü hazırlamak için bir bezin üzerine taze sıkılmış limon suyunu dökün ve biraz tuz serpin. Sonra morluğun üzerine uygulayın. Daha sonra 30 dakika bekletin.

Morlukları İyileştirmek İçin Tavsiyeler

Bir morarma olursa ağrıyı ve baskıyı yatıştırmaya yardımcı olmak için etki altındaki bölgeyi yukarı doğru kaldırın.
Olabildiğince hızlı bir şekilde buz uygulayın. Bu ağrıyı rahatlatmaya yardımcı olacak. Böylece çok fazla şişkinlik oluşmayacaktır.
O bölgeyi dinlendirin. Örneğin bacağınızı morarttıysanız uzun süre ayakta durmaktan kaçının.
Yoğun bir darbe aldıysanız ağrı için bazı ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ancak ağrıyı giderme amacıyla aspirin almanızı tavsiye etmeyiz. Aspirin kan akışını artırır.
Morluğun kolayca yok olması için daha fazla C vitamini alın.
Morluğunuz varsa zaman verin ve onun nasıl iyileştiğini dikkatle gözlemleyin. Eğer iyileşmezse veya daha kötüye giderse bir doktorun görmesi için acil servise gitmelisiniz.

Leave a Comment