Sağlıklı Yaşam

Midemiz Neden Guruldar?

“Durup dururken” karnınızdan gelen garip sesler kimi zamanlarda sizi zor durumda bırakır. Yanlış anlamaya mahâl vermemek için “acıktım herhalde” diyerek etrafınıza bir mesaj verirsiniz. Ancak size bir önerimiz var: Yanlış anlaşılmaları engellemek için doğru bahaneler üretin.

Mide ve ince bağırsak kaynaklı karın guruldaması; sindirim sisteminin nasıl çalıştığına daha yakından bir bakışla açıklanabilir. Sebebinin açlık ve iştahla bir ilgisi yoktur. Midenizin kendisini boşaltmasından yaklaşık iki saat sonra, mideniz yerel sinirleri uyaran hormonlar salgılayarak beyninize bir mesaj gönderir.
Beyniniz; bu mesajı, sindirim sisteminize peristalsiz sürecini başlatması için gönderdiği bir sinyal ile yanıtlar. İki sonuç meydana gelir: Birincisi, kasılma ve gevşemeler ilk turda kalan yiyecekleri süpürür. İkincisi, boş midenin titreşimleri sizi acıktırır. Kas büzülmeleri –ta ki tekrar yiyene kadar– hemen hemen her saat başlar ve genellikle 15-20 dakika devam ettikten sonra biter. Bazı durumlarda, aşırı guruldama mide rahatsızlığı ya da irritabl bağırsak sendromu gibi tıbbi bir sorunun işareti olabilir. Bu durumlarda, mide gurultusuna bir dizi gastrointestinal şikayetler de eşlik eder.
Gürültülü bir göbeği susturmaya dair bir ipucu olarak; birkaç tane büyük öğün yerine, küçük küçük daha fazla öğün yemektir. Vücudunuzda lezzetli bir şey varsa, sindirim sisteminiz peristalsiz guruldamalarını oluşturacak fırsatı bulamayacaktır. Aynı zamanda gazlı yiyecekleri daha az tüketmek de guruldamanın azaltılmasına yardımcı olabilir.

Leave a Comment