Sağlıklı Yaşam

Mide Şişliğine Yol Açan 5 Alışkanlık

Mide şişliği her zaman bir gaz birikmesi sonucu meydana gelmez. Yağlanma da mide şişliği yaşamak için bir sebepken, birçok kadın başka başka nedenlerden dolayı mide şişliği problemi yaşayabilir.
Gıda hassasiyeti göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur; çünkü hem mide şişliğine sebep olur hem de başka sağlık problemlerine de sebebiyet verebilir. Özellikle de midenizin şiş olduğunu fark ediyorsanız ve bir gıdaya alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, bunu ciddiye almanız gerekir. Mesela, buğdaya hassasiyet gösteren kişiler gluteni sindiremezler ve sonucunda karın şişkinliği gibi sindirim problemleri yaşarlar. Buna benzer semptomları laktoz hassasiyeti olan kişiler de gösterir.

Bu konuda uygulayabileceğiniz çözüm ise bir doktora danışmak ve gıda hassasiyeti testi istemektir. Eğer sonuçlar pozitif çıkarsa diyetinizi değiştirmeniz ve hassasiyetiniz olan yiyecekleri yememeniz çok önemlidir. Büyük bir ihtimalle başınıza gelmiştir; sabahları karnınız düzdür; ancak saatler ilerledikçe midenin şiştiğini ve kıyafetlerinizin normalden daha dar geldiğini fark edersiniz.
İşlenmiş gıdalar
Çok hızlı yemek yemek
Asitli içecekler tüketmek
Uyumadan önce yemek yemek
Su tüketmemek

Leave a Comment