Cilt Bakımı Saç Bakımı

Limon Suyunun Cilt ve Saça Faydaları

Cilde sürülmesi ile bir çok fayda sağlayan limon suyuna çeşitli doğal maske tariflerinin malzemeleri arasında mutlaka görmüşsünüzdür. Limon suyu yüzyıllardır dünya genelinde bir çok ülkenin kadınları tarafından cilt sağlığı ve güzellik alanlarında kullanılıyor.

1. Parlak Saçlar
Limon suyunda bulunan yoğun A ve C vitamini sayesinde saçlarınız parlak ve gösterişli gözükecektir. Harici olarak kullanımında saç derinizin alkaliliğini düşürerek saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlar. Bunun için en iyi yöntem saçlarınızı şampuanladıktan sonra saçlarınızı limon suyu ile durulamaktır.
Alternatif olarak 1 su bardağı kadar suyun içine 1 limonun suyunu ve 2 yemek kaşığı elma sirkesini ekleyin, karıştırın. Saçınızı şampuanladıktan sonra en son bu karışımla durulayın. Bu yöntemi haftada 1 uygulayabilirsiniz.

2. Gözenekleri Sıkılaştırma
Limon suyunu yüzünüze direk olarak uyguladığınızda ciltteki geniş ve açık gözenekleri büzüştürerek cildinizi sıkılaştırır. Gözenekleri daraltan limon suyu daha sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar.
Limonun içinde bulunan sitrik asit gözeneklerinizin içinde biriken istenmeyen yağ ve kirlerin de temizlenmesini sağlar.
2 yumurtanın beyazını ayırın ve bunların üzerine yarım limonun suyunu ekleyerek iyice çırpın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürdükten sonra 15 dakika bu şekilde bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu tarifi bir ay boyunca günaşırı uygulayarak gözeneklerinizi oldukça sıkılaştırabilirsiniz. Karışımda limon suyu bulunduğu için maskeyi uyguladığınızda durulamadan güneş ışınlarına direk olarak maruz kalmamanız cilt sağlığınız açısından önemlidir.

3. Saçların Hızlı Uzaması
Limon suyunda yoğun bir biçimde bulunan A Vitamini ve mineraller yeni saçların daha çabuk oluşmasını ve mevcut saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar. Limon suyu ayrıca saçlarınızın köklerinin ve foliküllerinin güçlenmesine de yardımcı olur. Bunun için saç derinizi limon suyu ile temizleyebilir veya banyoda limon suyu ile durulayabilirsiniz.

4. Sivilcelerin Tedavisi
Limon suyunun ciltteki aşırı yağları atarak sivilceleri tedavi edici etkisi vardır. Limon suyunu bir pamuğa dökerek sivilcelerin üzerine sürerek tedavi edebilirsiniz. Ayrıca sivilce izlerinin yok olması için de limon suyu oldukça etkilidir.
Sivilce izleri için limon maskesi
1 yemek kaşığı limon suyu
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı badem yağı
2 yemek kaşığı süt
Tüm malzemeleri karıştırın ve bu karışımı 10 gün boyunca düzenli bir şekilde yüzünüzdeki sivilce izlerine sürün. 20 dakika sonra bol su ile durulayabilirsiniz. 10 gün içerisinde farkı göreceksiniz. Karışımı uyguladıktan sonra temizleyene kadar kesinlikle güneşe çıkmayın.

5. Ciltteki Leke ve İzlerin Tedavisi
Ciltteki lekeler, izler ve çiller için limon çok etkili bir çözüm olacaktır. Düzenli olarak limon suyunu bu lekeler üzerinde kullanmak lekelerin günden güne solgunlaşmasına ve cildin yüzeyinden yok olmasına yol açacaktır.
Yüzdeki lekeler için karbonat maskesi
2 çay kaşığı karbonat
2 yemek kaşığı organik yoğurt
4 damla taze limon suyu
2 çay kaşığı zeytin yağı
Tüm malzemeleri bir kap içinde iyice karıştırın. Limon suyunda bulunan asit nedeni ile göz çevrenizi ve gözlerinizi koruyarak karışımı yüzünüze ( özellikle lekelerin bulunduğu bölgelere ) sürün. 5 dakika sonra bol ılık suyla durulayın. Haftada bir uygulayabileceğiniz bu maske ile lekelerden etkili bir şekilde kurtulacaksınız. Limonun cilt rengini açıcı özelliği sayesinde lekelerin renk tonlarının açıldığını ve zamanla yok olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

6. Cilt Rengini Açma
Limon suyunu düzenli bir şekilde kullanmaya devam ederseniz, çevrenizdeki insanlar cilt tonunuzdaki değişimin farkına varacaklardır. Limon suyunun içindeki C vitamini yeni hücrelerin oluşmasını hızlandırıp ölü cilt hücrelerinin cildin yüzeyinden atılmasını sağlayarak doğal yollarla cildini beyazlatır.
1 limonu alıp suyunu sıkın. Bir pamuk yardımıyla yüzünüze ve cildinizdeki koyu renkli yerlere sürün. Limonu cildinizde 20-30 dakika bekletin ve suyla yıkayın. Günlük olarak uygulamanız gerekmektedir.
Eğer limonu sıkmakla uğraşmak istemiyorsanız. Limonu ikiye ayırın. Bir yarısını yüzünüze hafifce bastırarak 15 dakika boyunca tüm suyu yüzünüze işleyene kadar ovalayın. Ardından 15 dakika daha bekleyin. Sonra yüzünüzü yıkayın.
Eğer yağlı bir cilde sahipseniz size başka bir limon maskesi tavsiyem olacak. 1 çay kaşığı limon suyuna 2 çay kaşığı gül suyu ve 1 çay kaşığı Fuller toprağı katın. Bunu karıştırarak bir hamur yapın. Cildinize uyguladığınız maskeyi 15-20 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.
Cildi kuru olanlar için de tavsiyemiz birer çay kaşığı limon suyu, bal ve zeytinyağını bir kapta karıştırın. Cildinize uygulamanızın ardından masaj yaparak karışımı cildinize yedirin. 10-15 dakika sonra ılık suyla cildinizi yıkayabilirsiniz.

7. Anti Aging Etkisi
Limon antioksidanlar açısından da çok zengindir. Serbest radikallerle etkili bir şekilde savaşarak vücudunuzdan tamamen atılmasını sağlayabilir. Ayrıca cilt hücrelerinizde serbest radikallerin oluşturduğu hasarlar da limon suyu tarafından çok hızlı bir biçimde onarılır. Bu yüzden limon suyunu muhteşem bir yaşlanma karşıtı doğal ürün olarak kullanabilirsiniz.
Limon Suyunun Diğer Faydaları
Kilo kaybetmeye yardımcı olur.
Sindirimi kolaylaştırır.
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
İltihapları azaltır.
Doğal bir diüretiktir.
Kötü ağız kokusunu giderir.
Zengin bir potasyum kaynağıdır.
Ruh halini yatıştırır.
Hızlı iyileşmeyi sağlar.
Raşitizm hastalığını engeller.
Anemi riskini azaltır.
Kolera ile savaşır.
Diş bakımına yardımcı olur.
Katarakt riskini azaltır.
Lenf sistemini onarır.

Leave a Comment