Şifalı Bitkiler

Kuşburnu Yağının Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu yağı, Omega 3, Omega 6, retinol, C vitamini, E vitamini ve A vitamini içerir. Pek çok sağlık faydası bulunan kuşburnu yağı, özellikle cilt üzerinde çok önemli olumlu etkiler vardır. Bu etkisi nedeniyle günlük hayatımızda kullandığımız birçok kozmetik ürününün içeriğinde de kuşburnu yağı bulunur. Cilt, saç, bağışıklık ve birçok bakımınızda ve vitamin olarak sürekli kullanacağınız bir ürün haline gelecek.

KUŞBURNU YAĞININ FAYDALARI
Kuru ciltleri nemlendirir
Kuşburnunun zengin oranda E vitamini içerdiğini söylemiştik. İçeriğindeki bu E vitamini cildin nem oranının korunmasında ve kuru ciltlerin yeniden nemlendirilmesinin sağlanmasında çok önemli bir rol oynar.

Kırışıklıklara karşı koruyucu özelliktedir
Kuşburnu yağı, ciltte yaşlanma ile oluşan çizgilerin derinleşmesini önleyerek cildi sıkılaştırır. Bu özelliği ile aynı zamanda sarkma ve kırışıklık sorunlarına karşı savaşır.

Hücrelerin yenilenmesini sağlar
Kuşburnu yağı hücre yenilenmesi üzerinde sunduğu aktif etkiler ciltteki cansız hücrelerin yeniden canlı hale getirilmesini sağlar ve bu sayede düzenli kullanımı sonucu cilt daha sağlıklı ve parlak görünür.

Mikroplara karşı koruyucu etkileri vardır
Kuşburnu yağının cilt üzerindeki bir diğer önemli etkisi de ciltteki mikroplara karşı savaşması ve soğuk aylarda cildi soğuklara karşı korumasıdır.

Egzama ve akne lekelerinin gitmesine yardımcı olur
Kuşburnu yağında ki temel yağlar, egzama ve aknelerden kaynaklanan izlerin ortadan kalkmasını sağlarlar çünkü cilt yenilenmesi hızlandırır. Bu temel yağlar, cildin esnekliğini ve geçirgenliğini arttırarak kendini tamir etmesini kolaylaştırırlar. A vitamini bu noktada da ciddi bir görev üstlenmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir
Kuşburnu yağı güçlü bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini vücudun ihtiyacı olan değerleri sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur.

Menisküs’ü azaltmaya yardımcıdır
Menisküs rahatsızlığına sahip olanlar, her gün bir fincan kuşburnu çayı içerek çare bulabilirler. Arthritis Research adlı yayın organında, kuşburnu çayı içenlerin menisküs hususunda içmeyenlere oranla daha fazla yol kat ettikleri belirtilmektedir.

Saç bakımında önemli rol oynar
Cilt üzerinde olduğu kadar saçlar üzerinde de etkisi görülmüştür. Kuru saçların yeniden canlanmasında ve kuruluğunun azalmasında kullanılmaktadır. Kremlerinizde olduğu gibi kuşburnu yağını şampuanlarınızın içerisinde de güvenle kullanabilirsiniz. Kuşburnu yağının saç diplerinde oluşan kepek problemlerinin önüne geçilmesinde de kullanıldığı bilinmektedir. Çok ileri derecede kepek problemlerine sahip olunması durumunda maske şeklinde saça uygulanması önerilmektedir. Bu durumda saç dipleri ile birlikte bütün saça sürülen kuşburnu yağının 30 dakika bekledikten sonra yıkanarak temizlenmesi gerekir.

Güçlü bir antioksidandır.
İdrar yolları enfeksiyonlarının önüne geçer.
Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
Baş ağrısını geçirmeye yardımcıdır.
İyi bir antidepresandır.

Leave a Comment