Doğal Tedaviler

Kulağa Su Kaçması Halinde Neler Yapmalıyız?

Kulaklarınızı suyla temizlemeye çalışırken, işitme duyunuzu tehlikeye atmayacak ve zarar vermeyecek yöntemler uygulamak çok önemlidir. Duş alırken yada yüzerken bir şekilde su kulağınıza girer. Bu durum sizi rahatsız edebileceği gibi ağrıya da sebep olabilir.

Kulağa Su Kaçması Halinde Yapabileceğiniz 6 Uygulama
Mutlaka hayatınızın bir döneminde siz de bu rahatsız edici durumla karşı karşıya kalmışsınızdır ve muhtemelen bu durum aşağıdaki bazı semptomlara neden olabilir.

Karıncalanma
Halsizlik
Ağrı
Denge kaybı
İşitme kaybı
Bu nedenle, kulağa kaçan suyun kulağa zarar vermeden mümkün olan en etkili şekilde çıkarılması oldukça önemlidir.

1. Yer çekiminden yararlanın
Zemine paralel bir şekilde uzanın. Kulağınızın yan tarafınızda durmasını sağlayın.
Avucunuzu kulağınıza koyun. Birkaç saniye kulağınıza baskı uygulamak için bastırın. Kulağınızda su kalmadığını hissedene kadar bu işlemi bir süre tekrarlayın.
Ardından kalan sudan kurtulmak için bir kulak pamuğu kullanın.

2. Esnemek de yararlı olacaktır
Esnemek ve hatta bir şeyler çiğnemek, kulak kanalınızdaki suyun kolayca dışarı çıkmasına yardımcı olabilir. Bunu eylemler orta kulağınıza baskı yapar. Bu da iç kulaklarınızdaki sıvıları dışarı yönlendirir.

3. Saç kurutma makinesi
Saç kurutma makinesinin yardımıyla kulağınızda bulunan suyun buharlaşmasını sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak, bu yöntemi kullandığınızda ayrıca bir kulak pamuğu kullanmak zorunda kalmazsınız.

4. Valsalva manevrası
Derin nefes alın ve ağzınızı kapatın. Sonra, parmaklarınızla burun deliklerinizi kapatın. Burnunuza yavaşça hava üfleyin. Bu, hava basıncını düzenler ve östaki borusunu tekrar açmanıza izin verir.

5. Tuz
Tuz nemi emme kabiliyeti ile bilinir. Ayrıca, kullanımının herhangi bir riski yoktur. Mikrodalga fırında 1 yemek kaşığı tuzu ısıtın. Tuzu pamuk bir beze koyun. Uzanın ve bezi en az 5 dakika boyunca kulağınıza koyun. Gerektiğinde tekrarlayın.

6. Bir parça sarımsak
Sarımsak nemle savaşmanıza yardımcı olmasının yanı sıra, antibakteriyel özellikleri sayesinde olası kulak enfeksiyonlarını da önler. Bir diş sarımsak alın ve suyunu çıkarın. 3-4 damla sarımsak suyunu kulağınıza damlatın. En az bir dakika bekleyin. Ardından kulağınız kendiliğinden kuruyacaktır. Gerekirse 2 saat sonra bu yöntemi tekrarlayın.

Leave a Comment