Anne Çocuk

Kolostrum Ağız Sütü Nedir?

Bebek sağlığında büyük bir önem taşıyan ağız sütü yani kolostrum sütü, her yeni doğan bebeğin mutlaka faydalanması gereken en önemli besin kaynağıdır. Anne sütüne benzemeyen sarı rengiyle çok fazla özelliğe sahip olan bebeği çeşitli hastalıklara karşı korumaktadır.

Doğum yapan annelerin göğüslerinden gelen ilk süt, koyu sarımsı renkte olup bebek için çok önemlidir. Hamilelik döneminde vücudumuzun hazırlaya başladığı ve doğumdan sonra hemen gelen sıvı altın olarak adlandırılan bu süt çocuğunuzun o andaki tek ihtiyacı olan en önemli besin kaynağıdır. Doğumdan sonra bir kaç gün gelmeye devam etmektedir.

İçerisindeki vitaminler sayesinde bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir ayrıca bebeğin zararlı virüs ve bakterilere karşı koruyarak kolay hastalanmalarını önler.
Bebeklerin bağırsak çalışmalarını düzene sokarak alerji hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Annenin yaşamı boyunca tüm hastalıklardan kazanmış olduğu bağışıklık maddelerini içeren ağız sütüyle bebeğin mikroplara karşı direkt savunma yapması sağlanıyor. Bir damlası bile altından daha değerli. Kolostrum ayrıca bebeğin ilk aşısıdır.

Leave a Comment